Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :
Przykłady :

Retusz zdjęć architektury

Gdy fotografujemy architekturę, jeśli nie odbywa się to w nocy, zazwyczaj nie ma problemów ilością dostępnego światła. Jeżeli trafimy na sprzyjającą pogodę, a także porę dnia wykonanie zdjęcia budynku powinno pójść gładko i późniejszy retusz (o ile nie zamierzmy „przebudowywać” budynku lub jego otoczenia) nie powinien sprawiać problemów.
Jednak gdy brakuje czasu i nie mamy szczęścia do pogody można podczas retuszu wymienić lub poprawić niebo i inne elementy tła oraz dokonać korekt wyglądu budynku.

Podczas wykonywania zdjęć architektury, obwiązują takie same zasady jak w przypadku innych typów zdjęć. Oznacza to: niską wartość ISO, zdjęcia ostre i nieporuszone i najlepiej w formacie RAW. Jeśli jest możliwość dobrze jest dobrać obiektyw nadający się do tego typu fotografii (mam na myśli szeroki kąt) .
Ze względu na ostre światła i głębokie cienie lepiej jest unikać fotografowania w okolicach godzin południowych. Zdjęcia wykonane rano lub wieczorem wypadną znacznie lepiej. Oczywiście zdjęcia w formacie JPG i gorszej jakości także da się retuszować.

Before After

Filtr polaryzacyjny i szeroki kąt

Przydatnym akcesorium w fotografii architektury jest filtr polaryzacyjny. Dzięki użyciu takiego filtra można zredukować odbicia na szybach, można także poprawić nasycenie kolorów a także poprawić wygląd nieba. Poprawienie lub wymiana nieba, korekta kolorów i nasycenia nie jest wielkim problemem gdy wykonuję retusz zdjęć architektury, jednak poprawa lub usunięcie niepożądanych odbić w szybach może być sporym wyzwaniem. W zależności od fotografowanego budynku wskazane jest aby używać obiektywu z jak najszerszym kątem. Dzięki temu zdjęcia można wykonać z „zapasem tła” , tak aby nie było potrzeby dokładania tła przy późniejszym retuszu. Można oczywiście spróbować wykonać fotografię budynku przy pomocy obiektywu portretowego jednak ze względu na wąski kąt w niesprzyjających warunkach może być problem aby budynek zmieścić w kadrze.

Before After

Trochę jak krajobraz ?

Spotkałem się z opinią, że retusz zdjęć architektury jest podobny do obróbki zdjęć krajobrazowych. Faktycznie, o ile nie ma innych wymagań zdjęcia architektury i krajobrazu mają kila cech wspólnych. W obu przypadkach fotografie powinny być w miarę jasne i ciepłe. Ale dalej są już dość istotne różnice. W przypadku zdjęć  krajobrazowych istotny jest całokształt fotografii z wyróżnionym zazwyczaj jakimś głównym elementem.  W przypadku zdjęć architektury istotny jest budynek, struktura, detale architektoniczne, a tło pozostaje tylko tłem dla głównego elementu zdjęcia czyli budynku. Zależnie od przeznaczenia zdjęcia tło powinno być naturalne estetyczne, ale nie powinno za bardzo odwracać uwagi od głównego elementu fotografii.

Before After

Zdjęcie to nie render.

Jeśli głównym elementem na fotografii jest stary budynek to podczas retuszu nie powinno się korygować wszystkich defektów i uszkodzeń. Większe uszkodzenia zazwyczaj usuwam, ale nie dopuszczam do tego, aby budynek wyglądał na nowy. Wyjątkiem jest, oczywiście jeżeli zleceniodawca życzy sobie aby budynek wyglądał jak świeżo oddany do użytku. Jeśli natomiast budynek jest nowy, należy usunąć wady, i niedoskonałości, uporządkować  otoczenie ale lepiej nie przesadzać. Moim zdaniem budynek nie powinien wyglądać zbyt „sterylnie”, technicznie tak jak robocza wizualizacja 3D, na której znajduje się bryła budynku bez efektów otoczenia (światła, cienie, poświaty, odbicia) i ze sztucznie wygenerowanym tłem. Nie powinno się całkowicie usuwać świateł i cieni, można je poprawić lub zredukować ale powinny pozostać, tak aby efekt końcowy był jak najbardziej naturalny.

Before After

Retusz zdjęć architektury - przydatne techniki HDR i Bracketing

Jeżeli warunki oświetleniowe są trudne, mam tu na myśli głębokie cienie rzucane przez ściany budynku  oraz mocne prześwietlenia, to sugerował bym spróbować użyć techniki HDR. W skrócie technika ta polega na wykonaniu kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji i złożeniu tych zdjęć w jedno.
Wszystkie aparaty fotograficzne i chyba większość smartfonów posiada automatyczną funkcję HDR. Był bym jednak ostrożny z używaniem tej funkcji w sposób automatyczny, ponieważ taki automatyczny HDR wypada  sztucznie. Światła i cienie są dziwnie (algorytmicznie – sztucznie) wyrównane, i całość wypada nieciekawie. Automatyczne HDR-y wykonane nawet przy pomocy flagowych smartfonów dobrze wyglądają tylko na ekranie telefonu. Na dużym ekranie komputera taki HDR wyglądają kiepsko. Problem dotyczy również „normalnych” aparatów fotograficznych, tam także automatyczne HDR-y są słabe.

Aby, nie być skazanym na automatyczny HDR najlepszym rozwiązaniem jest użycie funkcji Bracketingu Ekspozycji. Wszystkie współczesne aparaty posiadają taką opcję. Bracketing ekspozycji umożliwia wykonanie kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji. Co ważniejsze zdjęcia mogą być wykonane w trybie RAW. Fotografie wykonane w ten sposób należy ręcznie „złożyć” w programie graficznym co daje spore możliwości kontroli świateł i cieni. W odróżnieniu od automatycznych HDR, możemy w tym przypadku kontrolować ilość zdjęć z których ręcznie złożymy HDR. Jest, także możliwość ustawienia zmiany skoku EV na każdym ze zdjęć. W razie potrzeby możemy, także z innych rodzajów bracketingu. Chodzi mianowicie o bracketing: balansu bieli, ostrości, głębi ostrości, a także (może mniej przydatne w fotografii architektury) lampy błyskowej. 

Before After

Retusz zdjęć architektury pliki RAW czy JPG

Tak jak w każdym innym rodzaju retuszu zdecydowanie lepsze do obróbki są pliki RAW. Pliki RAW zawierają więcej informacji dzięki czemu można pozwolić sobie na większe korekty bez obawy o utratę jakości. Co bardzo ważne w przypadku zdjęć architektury można przeprowadzić korektę wad obiektywu, oraz w ACR ręcznie skorygować geometrię. Pliki JPG także można obrabiać jednak możliwości w takim przypadku są trochę mniejsze.

Before After

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceńWięcej przykładów znajduje się w moim portfolio.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com