Auto Revuenon MC 50mm F 1.4

Mój ulubiony obiektyw manualny

Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 jest to mój numer jeden wśród starych manualnych pięćdziesiątek jakie posiadałem.
Obiektyw jest na tyle fajny, że pozbyłem się wszystkich innych manualnych obiektywów 50mm i zostawiłem sobie właśnie ten, który doskonale dopełnia systemową pięćdziesiątkę SEL50F18.

Różne wersje Auto Revuenon MC 50mm F 1.4

Obiektyw jest na bagnecie Pentax PK
Muszę zaznaczyć, że Revuenon to marka stworzona na potrzeby jednej z niemieckich firm wysyłkowych. Pod tą samą nazwą mogą być sprzedawane dość róże szkła. Z tego co się orientuje zazwyczaj wyprodukowane w Japonii i przyzwoite jakościowo, nie miej z taką samą nazwą można trafić na różne obiektywy.
Większość dostępnych obiektywów Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 posiada 6 listkową przysłonę, mój egzemplarz ma 8 listków przysłony.

Zalety i wady

Jakość wykonania jest bardzo dobra, pierścienie chodzą z lekkim oporem, czyli tak jak powinno być. Podczas pracy pod światło nie wypada dobrze, widać sporo losowych blików i flar. Przy w pełni otwartej przysłonie (F1.4) mocno mydli i w jakiś dziwny sposób wypacza perspektywę. Można to wypaczenie czasem kreatywnie wykorzystać. Przy lekko domkniętej przysłonie (F2) ostrość jest już zadowalająca. Bokeh jest fajny, ale trzeba uważać na bliki i flary. Obiektyw bardzo dobrze i ciekawie oddaje kolory.
Z tego co wyżej napisałem może wynikać, że obiektyw jest taki sobie.  Jego główną siłą i zaletą jest praca w kiepskich warunkach oświetleniowych. Mam na myśli zachmurzenie, mgłę, półmrok, deszcz  (nie sztuczne światło np. lamp ulicznych, gdyż tu wypada słabo).

Podsumowanie

Trudno mi to dokładnie określić, jest w zdjęciach z tego obiektywu „coś” jakaś fajna plastyka i głębia. 
Gdy systemowa pięćdziesiątka SEL50F18 nie daje rady to z Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 da się zrobić jakieś ciekawe zdjęcie. 
Aby poznać możliwości obiektywu, należy zrobić więcej niż kilka zdjęć, nie należy do najtańszych starych obiektywów. Tak jak pisałem na początku Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 jest to moja ulubiona pięćdziesiątka, ale zamierzam kupić i porównać do z SMC Takumar 50mm F 1.4, który ma opinię manualnej najlepszej pięćdziesiątki, zobaczymy który z obiektywów będzie mi bardziej pasował. Obiektyw gorąco polecam jako dopełnienie szkieł systemowych.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem Auto Revuenon MC 50mm F 1.4
Czarno białe zdjęcia z kwiatami  strony oraz zdjęcie ze ślimakiem zostały wykonane w ciemny dreszczowy dzień przy przesłonie F 1.4

Powrót