Wnętrza

Retusz fotografii wnętrz

Zdjęcia wnętrz są o tyle specyficzne, że zgodnie z nazwą wykonywane są wewnątrz pomieszczenia, a co za tym idzie retusz fotografii wnętrz także specyficzny. Przeważnie do dyspozycji jest mniej światła i przy wykonaniu tego typu fotografii należy zadbać o odpowiednie doświetlenie.(najlepiej profesjonalnym oświetleniem). Jeśli nie ma możliwości oświetlenia fotografowanej sceny należy aparat umieścić na statywie lub w improwizowany sposób ustabilizować go.

Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie przed.Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie po.

Statyw poza możliwością uzyskanie dłuższego czasu naświetlania, daje możliwość ustawienia aparatu idealnie w poziomie i przypilnowanie pionów. Jakość linii poziomu i pionu ma ogromny wpływ na odbiór zdjęcia. Częściowo tego typu problem może rozwiązać retusz fotografii wnętrz, ale nie do końca. Należy dążyć do tego aby zdjęcie zostało wykonane możliwie jak najmniejszą wartością ISO. Niska wartość ISO, przekład się na małą ilość szumów na zdjęciu i co za tym idzie na jakość fotografii i możliwość retuszu.

Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie przed.Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie po.

Prześwietlenia i cienie

Częstym problemem przy zdjęciach pomieszczeń jest to, że część zdjęcia jest prześwietlona, a inna część niedoświetlona. Np. bardzo jasne okno i ściany ginące w cieniach. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana pomiaru światła w aparacie (nazewnictwo zależne od sprzętu) z matrycowego na centralny (ale nie punktowy).

Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie przed.Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie po.

Należy także zwrócić uwagę na lampy ścienne i sufitowe. Jasno świecą lampa w zacienionym pomieszczeniu potrafi zepsuć ujęcie. Najlepiej jest wykonywać zdjęcia w formacie RAW, zwiększy to możliwość edycji szczególnie w trudnych przypadkach.

HDR i Bracketing

W trudnych warunkach oświetleniowcy sugerował bym spróbować techniki HDR. W skrócie technika ta polega na wykonaniu kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji. Spora część aparatów fotograficznych ma automatyczną funkcję HDR. Był bym jednak ostrożny z używaniem tej funkcji w sposób automatyczny, w większości wypadków taki automatyczny HDR wypada sztucznie. Światła i cienie są jakoś (algorytmicznie) wyrównane, ale całość wypada nieciekawie. Z doświadczenia wiem, że automatyczne HDR-y bardzo słabo wypadają w Smartfonach, nawet tych najlepszych.

Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie przed.Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie po.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie funkcji Bracketingu ekspozycji, większość współczesnych aparatów posiada taką opcję. Bracketing umożliwia wykonanie kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji w trybie RAW. Zdjęcia wykonane w ten sposób należy ręcznie „złożyć” w programie graficznym i daje to naprawdę spore możliwości.

Ogarnąć chaos

Należy także zwrócić uwagę na ogólny wygląd pomieszczenia. Nie powinno być za dużego bałaganu / chaosu na fotografowanej scenie. Pewne elementy można usunąć lub poprawić, ale całościowe „posprzątanie” pomieszczenia w programie graficznym jest czynności długotrwałą i żmudną przez co kosztowną. Przed wykonaniem zdjęcia wskazane jest przemyśleć jak wyobrażamy sobie pomieszczenie docelowo, takie działania ułatwią retusz fotografii zdjęć.

Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie przed.Retusz fotografii wnętrz. Zdjęcie po.

Czy tylko format RAW

Tak jak pisałem wyżej najlepsze efekty w retuszu fotografii wnętrz dają poprawne technicznie zdjęcia w formacie RAW. Jednak jak widać na przykładach zamieszczonych na tej podstronie retuszuje także zdjęcia wnętrz ze starych fotografii i skanów. Należy mieć jednak na uwadze, że jakość fotografii źródłowej przekłada się jednak na efekt finalny.

Retusz fotografii - wnętrzaRetusz fotografii - wnętrza

Architektura i budynki

W przypadku fotografii architektury zazwyczaj nie ma tak dużego problemu ze światłem, gdyż tego typu zdjęcia wykonujemy w plenerze. Jeśli trafimy na sprzyjającą pogodę i porę dnia wykonanie zdjęcia budynku powinno pójść gładko. W skrajnych przypadkach można spróbować wymienić np. niebo lub części tła.

Retusz architektury. Zdjęcie przed.Retusz architektury. Zdjęcie po.

Obwiązują takie same zasady jak w przypadku innych zdjęć, czyli niska wartość ISO, zdjęcie ostre i najlepiej w formacie RAW. Oczywiście zdjęcia JPG i trochę gorszej jakości także będę retuszował. Ze względu na ostre światła i głębokie cienie lepiej jest unikać fotografowania w okolicach godzin południowych. Zdjęcia wykonane rano lub wieczorem wypadną znacznie lepiej.

Trochę jak krajobraz

Retusz zdjęć architektury jest całościowo trochę podobny do obróbki zdjęć krajobrazowych. Moim zdaniem (o ile nie ma innych wymagań) zdjęcia powinny być jasne i w marę ciepłe, ogólnie przyjemne w odbiorze. Natomiast większą uwagę należy zwrócić na główny obiekt na zdjęciu, czyli budynek. Jeśli jest to stary budynek to podczas retuszu nie powinno poprawiać się wszystkich defektów i uszkodzeń, bardziej drastyczne uszkodzenia zazwyczaj usuwam, ale nie dopuszczam do tego aby budynek wyglądał na nowy.

Retusz architektury. Zdjęcie przed.Retusz architektury. Zdjęcie po.

 

Natomiast jeśli budynek jest nowy, należy usunąć niedoskonałości, ale lepiej nie przesadzać, żeby budynek nie wyglądał zbyt „sterylnie”. Moim zdaniem nie powinno się usuwać naturalnych świateł i cieni i częściowo naturalnych zafarbów.

Retusz architektury. Zdjęcie przed.Retusz architektury. Zdjęcie po.

Filtr polaryzacyjny i szeroki kąt

Przydatnym akcesorium w fotografii architektury jest filtr polaryzacyjny. Dzięki użyciu takiego filtra można zredukować odbicia na szybach, można także poprawić nasycenie kolorów.

Retusz architektury. Zdjęcie przed.Retusz architektury. Zdjęcie po.

Wskazane jest aby używać możliwie szerokokątnego obiektywu i zdjęcia wykonać z „zapasem” tła, tak aby nie było problemu z późniejszym prostowaniem budynku.

Więcej przykładowych zdjęć znajduje się w moim portfolio.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą i składania zleceń