Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com
Retusz fotografii wnętrz
Zdjęcia wnętrz, tak jak nazwa wskazuje wykonywane są wewnątrz pomieszczeń i dlatego też wykonanie, jak i późniejszy retusz fotografii wnętrz wymaga specyficznego podejścia. Zazwyczaj podczas wykonywania tego typu fotografii do dyspozycji jest mało światła. Jeśli jest możliwość dobrze jest zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia (najlepiej profesjonalnym oświetleniem). Aparat powinno się umieścić na statywie lub chociaż w improwizowany sposób go ustabilizować. Statyw poza możliwością uzyskania dłuższego czasu naświetlania, dodatkowo daje możliwość ustawienia aparatu idealnie w poziomie i przypilnowanie pionów. To czy linie są proste i kąty odpowiednie ma ogromny wpływ na ogólny odbiór wizualny zdjęcia. Częściowo tego typu problemy może rozwiązać retusz fotografii wnętrz, ale nie zawsze i nie do końca.
Należy dążyć do tego, aby zdjęcie zostało wykonane z możliwie jak najmniejszą wartością ISO. Niska wartość ISO, przekład się na małą ilość szumów i w związku z tym jakość fotografii, a także możliwości retuszu są większe. Jeżeli w fotografowanym pomieszczeniu, znajduje się okno z mocnym światłem słonecznym, należy zwrócić uwagę na poprawne ustawienie pomiaru światła.
Retusz fotografii wnętrz - ogarnąć chaos
Gdy fotografujemy wnętrza, należy zwrócić uwagę na ogólny wygląd pomieszczenia. Powinno się unikać widocznego bałaganu i chaosu na fotografowanej scenie. Mam tu na myśli niepotrzebne elementy znajdujące się na scenie, niepasujące i odwracające uwagę tekstury i kolory. Zazwyczaj usunięcie pojedynczych plam i zabrudzeń nie jest problemem, Bardziej problematyczny może być jednak kurz. W niesprzyjających warunkach, mam tu na myśli ostre światło padające z boku sprawia, ze kurz staje się bardzo widoczny. Przy niektórych rodzajach powierzchni (tekstur) skuteczne usunięcie tego typu zabrudzeń może być sporym wyzwaniem. Dobrzej jest pomyśleć o tym przed naciśnięciem spustu migawki. Wiele niepotrzebnych i elementów z fotografii można usunąć w programie graficznym. Jednak całościowe posprzątanie sceny w Photoshopie może być czynnością bardzo żmudną i czasochłonną, choć nie niemożliwą. Przed wykonaniem zdjęcia wskazane jest przemyśleć jak wyobrażamy sobie finalnie fotografię, takie działania ułatwią późniejszy retusz fotografii wnętrz.
Prześwietlenia i głębokie cienie.
Częstym problemem fotografii wykonanych w pomieszczeniach jest to, że część zdjęcia jest prześwietlona, a inna część niedoświetlona. Np. bardzo jasne światło bijące z okna i ściany ginące w cieniach. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana sposobu pomiaru światła w aparacie (nazewnictwo jest zależne od marki sprzętu) z matrycowego na centralny (ale, raczej nie na punktowy). Należy także zwrócić uwagę na lampy ścienne i sufitowe. Jasno świecą lampa w zacienionym pomieszczeniu potrafi zepsuć całe ujęcie.
Zdjęcia w aranżacji, wymiana tła.
Na życzenie klienta, przedmiot, najczęściej są to meble mogę umieścić w przyjemnym dla oka otoczeniu – aranżacji. Wiąże się to między innymi z koniecznością usunięcia istniejącego tła. Więcej na ten temat napisałem na stronie poświęconej szparowaniu zdjęć. W odróżnieniu od szparowania zdjęć tło docelowo nie będzie jednolite, a będzie sceną przedawniającą np. pokój w salonie. Aby przedmiot wyglądał naturalnie należy odpowiednio wymodelować cienie i światła oraz zadbać o perspektywę.
Zdjęcia w aranżacji – perspektywa - AI
Osobnym zagadnieniem w gdy wykonuję retusz fotografii wnętrz jest perspektywa, a dokładniej kąt pod jakim fotografowany jest obiekt i dopasowanie tego konta do zdjęcia ze sceną. Ustawienia (obrót góra dół, lewo prawo) przedmiotu, można skorygować jednak zdjęcie nie jest obiektem 3D i możliwości są tutaj ograniczone. W przypadku „dużych” korekt ustawienia przedmiotu może dojść do odkształcenia w widoczny sposób odstający elementów (np. klamek uchwytów), a także tekstur. Zazwyczaj prościej dostosować jest tło do poprawionego już mebla, niż mebel dostosować do tła. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdzie fotografia nie była wykonana pod kontem określonej sceny. W ostatnim czasie istnieje możliwość wygenerowania tła (sceny) prze AI.
Niestety na dzień dzisiejszy wygenerowane przez AI tło jest zazwyczaj podstawą do dalszych ręcznych poprawek. W przepadku tła generowanego przez AI istnieje problem z powtarzalnością, mam tu na myśli, że sztuczna inteligencja nie wygeneruje dwa razy takiej samej sceny (tła) pomimo że wydamy takie same polecenia. Na chwilę obecną każdy z problemów jaki wyżej opisałem można poprawić lub skorygować w programie graficznym, jednak praca w programie nie daje takich możliwości i elastyczności jak model 3D mebla. W skrajnych przypadkach czas pracy jaki należy poświęcić na retusz i poprawki jest porównywalny z wykonaniem modelu 3D. Sytuacją idealną jest aby mebel był fotografowany pod kątem docelowego tła.
Retusz fotografii wnętrz pliki JPG czy RAW.
Jeśli dysponujemy, zdecydowanie lepsze do obróbki są zdjęcia w formacie RAW. Tak jak wyżej napisałem w przypadku zdjęć wykonanych w pomieszczeniach problemem mogą być lokalne prześwietlenia i zbyt głębokie cienie. Pliki RAW zawierają więcej informacji o kolorach i tonach, światłach i cieniach, co przekłada się na większe możliwości korekty przy mniejszym ryzyku utraty jakości. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za plikami RAW jest możliwość korekty wad obiektywu wraz z ręcznym ustawieniem zakresu korekty. Istotna jest także możliwość zaawansowanych ustawień geometrii zdjęcia w ACR. Możliwości te są szczególnie ważne gdy wykonuje retusz zdjęć wnętrz. Jeśli nie ma do dyspozycji plików RAW to nie ma wyjścia, skompresowane pliki jpg także można retuszować.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceń. Więcej przykładów znajduje się w moim portfolio.
www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com