Retusz, szparownie zdjęć, obróbka fotografii cyfrowej.
Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :
Przykłady :

Retusz fotografii wnętrz

Zdjęcia wnętrz, zgodnie z nazwą wykonywane są wewnątrz pomieszczeń w związku z tym  retusz fotografii wnętrz wymaga specyficznego podejścia.  
Przeważnie podczas wykonywania tego typu fotografii do dyspozycji jest mało światła. Jeśli jest możliwość dobrze jest zadbać o odpowiednie doświetlenie (najlepiej profesjonalnym oświetleniem). Aparat powinno się umieścić na statywie lub chociaż w improwizowany sposób aparat ustabilizować. 

Przed PO

Statyw poza możliwością uzyskania dłuższego czasu naświetlania, dodatkowo daje możliwość ustawienia aparatu idealnie w poziomie i przypilnowanie pionów.  To czy linie są proste i kąty odpowiednie ma ogromny wpływ na odbiór wizualny zdjęcia. 
Częściowo tego typu problemy może rozwiązać retusz fotografii wnętrz, ale nie zawsze i nie do końca.
Należy dążyć do tego, aby zdjęcie zostało wykonane z możliwie jak najmniejszą wartością ISO. Niska wartość ISO, przekład się na małą ilość szumów i w związku z tym jakość fotografii, a także możliwości retuszu są większe. 
Jeżeli w fotografowanym pomieszczeniu, znajduje się okno z mocnym światłem słonecznym, należy zwrócić uwagę na  poprawne ustawienie pomiaru światła.

Przed PO

Retusz fotografii zdjęć - ogarnąć chaos

Podczas gdy fotografujemy wnętrza, należy zwrócić uwagę na ogólny wygląd pomieszczenia. Nie powinno być bałaganu a także chaosu na fotografowanej scenie.  Pewne elementy można usunąć lub poprawić, ale całościowe „posprzątanie” pomieszczenia w programie graficznym jest czynności długotrwałą i żmudną przez co kosztowną. 
Przed wykonaniem zdjęcia wskazane jest przemyśleć jak wyobrażamy sobie pomieszczenie docelowo, takie działania ułatwią retusz fotografii wnętrz.

Przed PO

Architektura i budynki

W przypadku fotografii architektury, o ile nie fotografujemy w nocy, zazwyczaj nie ma problemów ze światłem takich jak podczas fotografowania wnętrz.
Jeśli trafimy na sprzyjającą pogodę, a także porę dnia wykonanie zdjęcia budynku powinno pójść gładko. W skrajnych przypadkach (np. brak czasu, pogoda) można spróbować wymienić np. niebo lub części tła podczas retuszu.

Przed PO

Obwiązują takie same zasady jak w przypadku innych typów zdjęć. Oznacza to: niską wartość ISO, zdjęcia ostre i nieporuszone i najlepiej w formacie RAW.
Oczywiście zdjęcia JPG i trochę gorszej jakości także da się retuszować. Ze względu na ostre światła i głębokie cienie lepiej jest unikać fotografowania w okolicach godzin południowych. Zdjęcia wykonane rano lub wieczorem wypadną znacznie lepiej.

Filtr polaryzacyjny i szeroki kąt

Przydatnym akcesorium w fotografii architektury jest filtr polaryzacyjny. Dzięki użyciu takiego filtra można zredukować odbicia na szybach, można także poprawić nasycenie kolorów a także poprawić wygląd nieba.

Przed PO

W zależności od fotografowanego budynku wskazane jest aby używać możliwie szerokokątnego obiektywu. Dzięki temu zdjęcia można wykonać z „zapasem tła” , tak aby nie było problemu przy późniejszym retuszu.

Prześwietlenia i cienie

Częstym problemem  fotografii wykonanych w pomieszczeniach jest to, że część zdjęcia jest prześwietlona, a inna część niedoświetlona. Np. bardzo jasne okno i ściany ginące w cieniach. 
Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana sposobu pomiaru światła w aparacie (nazewnictwo zależne od sprzętu) z matrycowego na centralny (ale, raczej nie na punktowy).

Przed PO

Należy także zwrócić uwagę na lampy ścienne i sufitowe. Jasno świecą lampa w zacienionym pomieszczeniu potrafi zepsuć ujęcie. 
Najlepiej jest wykonywać zdjęcia w formacie RAW. Zwiększa to możliwość edycji zwłaszcza w trudnych przypadkach, gdy na fotografii jest sporo prześwietleń i głębokich cieni.

HDR i Bracketing

Jeżeli warunki oświetleniowe są bardzo trudne, to sugerował bym spróbować użyć techniki HDRW skrócie technika ta polega na wykonaniu kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji i złożeniu tych zdjęć w jedno. 
Wszystkie aparaty fotograficzne i chyba większość smartfonów posiada automatyczną funkcję HDR.  Był bym jednak ostrożny z używaniem tej funkcji w sposób automatyczny, ponieważ taki automatyczny HDR wypada w rzeczywistości sztucznie. 
Światła i cienie są dziwnie (algorytmicznie – sztucznie) wyrównane, i całość wypada nieciekawie. 
Tak naprawdę, automatyczne HDR-y wykonane nawet przy pomocy flagowych smartfonów dobrze wyglądają tylko na ekranie telefonu. Na dużym ekranie komputera taki HDR wyglądają fatalnie.

Przed PO

Aby, nie być skazanym na automatyczny HDR najlepszym rozwiązaniem jest użycie funkcji Bracketingu EkspozycjiWszystkie współczesne aparaty posiadają taką opcję. Bracketing ekspozycji umożliwia wykonanie kilku zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji. Co ważniejsze zdjęcia mogą być wykonane w trybie RAW.
Fotografie wykonane w ten sposób należy ręcznie „złożyć” w programie graficznym co daje spore możliwości kontroli świateł i cieni.
W odróżnieniu od automatycznych HDR, możemy w tym przypadku kontrolować ilość zdjęć z których ręcznie złożymy HDR.
Jest, także możliwość ustawienia zmiany skoku EV na każdym ze zdjęć. W razie potrzeby możemy, także z innych rodzajów bracketingu.
Chodzi mianowicie o bracketing: balansu bieli, ostrości, głębi ostrości, a także lampy błyskowej.

Przed PO

Retusz fotografii zdjęć - czy tylko format RAW ?

Tak jak już wcześniej napisałem najlepsze efekty w retuszu fotografii wnętrz dają poprawne technicznie zdjęcia w formacie RAW.
Jak jednak widać na przykładach zamieszczonych na tej podstronie retuszuje także zdjęcia wnętrz gdzie źródłem są stare fotografie i skany.
Zależnie od oczekiwań, należy mieć na uwadze, że jakość fotografii źródłowej przekłada się jednak na efekt finalny.

Przed PO

Trochę jak krajobraz

Retusz zdjęć przedstawiających architekturę jest ogólnie rzecz biorąc trochę podobny do obróbki zdjęć krajobrazowych.
Moim zdaniem (o ile nie ma innych wymagań) zdjęcia powinny być jasne i w marę ciepłe, czyli przyjemne w odbiorze. Większą uwagę należy natomiast zwrócić na główny obiekt na zdjęciu, czyli budynek.
Jeśli jest to stary budynek to podczas retuszu nie powinno poprawiać się wszystkich defektów i uszkodzeń. Większe uszkodzenia zazwyczaj usuwam, ale nie dopuszczam do tego, aby budynek wyglądał na nowy. Wyjątkiem jest, jeżeli zleceniodawca życzy sobie aby budynek wyglądał jak nowy

Przed PO

Jeśli natomiast budynek jest nowy, należy usunąć wady, i niedoskonałości, ale lepiej nie przesadzać.
Budynek nie powinien wyglądać zbyt „sterylnie” tak jak renderowany w programie 3D. Moim zdaniem nie powinno się usuwać  świateł i cieni, a także naturalnych poświat. Efekt końcowy powinien być jak najbardziej naturalny.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceń.

Więcej przykładowych zdjęć znajduje się tutaj oraz w moim portfolio.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M