Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :

Retusz fotografii nagrobkowej - wstęp

Aby utrwalić pamięć i wyrazić szacunek zmarłej osobie często na nagrobku chcemy umieścić fotografię zmarłej osoby. Wybór odpowiedniego zdjęcia, które będzie najbardziej pasować do tego celu, jest kluczowy. Najlepiej jest użyć do tego celu profesjonalnie wykonanego i poprawnego technicznie zdjęcia portretowego.
Jeżeli posiadamy wysokiej jakości zdjęcie, które nadaje się do umieszczenia na pomniku, wystarczy zlecić jego wydruk na porcelanie lub szkle. Jednakże, problem pojawia się wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednim zdjęciem. Nasza fotografia może nie pasować do umieszczenia na nagrobku, być zbyt słabej jakości lub uszkodzona. Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku istniejących już na nagrobkach zdjęć, które uległy zniszczeniu z biegiem czasu.

Przed PO

Retusz fotografii nagrobkowej - ratunek dla wspomnień

W przypadku gdy nie dysponujemy odpowiednim zdjęciem warto skorzystać z usług retuszu fotografii nagrobkowej. Tego typu retusz pomaga rozwiązać wyżej opisane problemy. Jeśli dysponujesz zdjęciem w bardzo złym stanie, nienadającym się do wydruku, proszę o kontakt, postaram się pomóc. Polecam swoje usługi szczególnie w „trudnych przypadkach” w których korekty proponowane przez firmy zajmujące się wydrukiem nie są wystarczające. Oczywiście zdjęcia przyzwoitej jakości także mogę poprawić.
Retusz fotografii nagrobkowej technicznie przypomina renowację starych zdjęć. Jednak kontekst, w jakim wykonywany jest retusz, jest bardziej specyficzny i głębszy. Oprócz poprawienia wyglądu zdjęcia, retusz ma również za zadanie ocalić wspomnienia i utrwalić pamięć.

Przed PO

Przywracanie blasku zniszczonym zdjęciom

Nawet w przypadku bardzo zniszczonych fotografii retusz daje zadawalające rezultaty. Uszkodzenia takie jak załamania, plamy, przebarwienia czy zamazane detale nie stanowią problemu. Zazwyczaj nie jest problemem naprawa zdjęcia, gdzie ubytek zajmuje znaczną część twarzy osoby na zdjęciu. W skrajnych przypadkach fotografie może uratować fakt, że zdjęcia nagrobkowe zazwyczaj nie są duże i oglądane są z pewnej odległości, co pozwala skoncentrować się na ogólnym wyglądzie zdjęcia, pomijając niektóre detale. Istnieje ponadto wiele technicznych sposobów, aby skutecznie zamaskować lub odwrócić uwagę od ewentualnych niedoskonałości na zdjęciu.
Trudno jednoznacznie to opisać nie widząc konkretnego zdjęcia, ale zazwyczaj wystarczy, że zdjęcie jest we ” w miarę przyzwoitym”  stanie lub jest uszkodzone w sposób, który umożliwia odtworzenie kluczowych elementów twarzy, co wystarcza aby retusz fotografii nagrobkowej zapewnił bardzo dobre rezultaty.”

Przed PO

W przypadku, gdy uszkodzenia na zdjęciu są większe, np. gdy brakuje większej części twarzy zalecam dostarczenie innego zdjęcia. Najlepiej aby pomocnicze zdjęcie przedstawiało zmarłą osobę, w podobnym okresie życia. Jeśli nie ma takiej możliwości wtedy w wielu przypadkach naprawa, także jest możliwa. Konieczne będą jednak konsultacje ze zleceniodawcą gdyż rekonstrukcja będzie w dużej mierze polegała na zgadywaniu jak wyglądała osoba na zdjęciu.
Retusz fotografii nagrobkowej obejmuje również dodanie kolorowej poświaty, takiej jak np. efekt sepia, aby nadać zdjęciu nostalgiczny charakter. Na życzenie zdjęcie można poddać koloryzacji, co niekiedy dodatkowo podkreśla wyjątkowość i autentyczność wspomnień

Przed PO

Specjalne podejście do wyjątkowych przypadków

Retusz fotografii nagrobkowej może stanowić spore wyzwanie w przypadkach, gdy źródłowym zdjęciem jest fotografia przedstawiająca sytuacje nienadającą się do prezentacji na nagrobku. Mam tu na myśli np. fotografie grupową – rodzinną lub sytuacyjną . 
W takich przypadkach, aby osiągnąć pożądane rezultaty fotografia może wymagać zmian proporcji ciała, odtworzenia detali, wymiany ubrania oraz często wymiany tła. Jeżeli zachodzi taka potrzeba to powiększenie osoby na zdjęciu o 400%, a nawet więcej nie jest problemem.

Przed PO

Retusz fotografii nagrobkowej - przygotowanie zdjęć

Aby skorzystać z usług retuszu fotografii nagrobkowej, proszę dostarczyć zdjęcia w formie elektronicznej. Najlepiej, jeśli są to skany o rozdzielczości 600 DPI, a w przypadku małych zdjęć nawet 1200 DPI. Jeżeli nie ma możliwości zeskanowania mogą być „zdjęcia zdjęcia”, ważne jest wtedy, aby na zdjęciu nie było odbić światła pochodzących ze sztucznego oświetlenia lub od słońca.
Szerzej o przygotowaniu zdjęć napisałem na stronie poświęconej naprawie zdjęć w części temu poświęconej.

Przed PO

Tak jak wyżej napisałem zajmuje się retuszem fotografii nagrobkowej, nie zajmuje się wydrukami. Gotowe zdjęcie dostarczam w formie elektronicznej, (zazwyczaj mailem) przygotowane do wydruku zgodnie z wytycznymi z klienta. Mam na myśli ustalenie proporcji i rozmiaru zdjęcia oraz w razie potrzeby profilu kolorystycznego.

Podsumowanie

Jestem świadomy, że retusz fotografii nagrobkowej ma ogromne znaczenie dla utrwalenia pamięci o ukochanej osobie. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby praca była precyzyjna, profesjonalna i dostarczała trwałe efekty, które przetrwają przez lata, przekazując piękno i znaczenie wspomnień.

 Niezależnie od tego, czy potrzebujesz naprawić istniejące zdjęcie na nagrobku, czy przygotować nowe, to odpowiednio przygotowane zdjęcie może stanowić ratunek dla wspomnień i utrwalenia pamięci o ukochanej osobie.

Przed PO

*** UWAGA *** NIE ZAJMUJE SIĘ WYDRUKAMI. Zajmuje się retuszem i przygotowaniem zdjęć do wydruku.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceńWięcej przykładów znajduje się w moim portfolio.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com