Retusz, szparownie zdjęć, obróbka fotografii cyfrowej.
Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :
Przykłady :

Retusz zdjęć portretowych - po co ?

Retusz zdjęć portretowych, pozwala na poprawę wyglądu fotografowanej osoby. Można usunąć lub zredukować fizyczne niedoskonałości na skórze modela, tudzież modelki. Jeśli zachodzi taka potrzeba można, także podkreślić wybrane elementy fizyczności postaci.
Poprawić lub wymodelować można również kształty fotografowanej osoby.
Retuszować (naprawiać) można stare fotografie, a także można udoskonalać nowe zdjęcia.
Większość zdjęć portretowych w sieci i praktycznie każde znajdujące się w przestrzeni publicznej było retuszowane.
W rzeczywistości prawie nie zdarza się aby jakaś komercyjna fotografia, a w szczególności zdjęcie portretowe zostało opublikowane bez wcześniejszego retuszu.

Przed PO

Oczyszczanie

Drugim etapem retuszu zdjęć portretowych jest wstępne oczyszczenie skóry (a w razie potrzeby tła i innych elementów fotografii) z widocznych niedoskonałości.
Używam zależnie od potrzeby wszelkich dostępnych narzędzi nadających się do tego typu retuszu, czyli: punktowego pędzla korygującego, „zwykłego” pędzla korygującego, stempla.

Przed PO

Retusz odbywa się na osobnej warstwie (a raczej na wielu osobnych warstwach), tak aby obróbka była niedestruktywna i w razie popełnienia błędu łatwa do naprawienia. 
Jeśli zachodzi taka potrzeba używam narzędzia formowanie (liquify) do wyrównywania, a także prostowania elementów garderoby. Na początkowym etapie obróbki unikam stosowania tego narzędzia do poprawy kształtów twarzy. Kształty poprawiam zazwyczaj na końcu retuszu, gdyż ewentualne poprawki były by kłopotliwe.

Dodge & Burn

Dodge & burn jest to lokalne rozjaśnianie i przyciemnianie wybranego obszaru na fotografii. W przypadku retuszu zdjęć portretowych głównie chodzi o skórę.
Zależnie od potrzeb i rodzaju zdjęcia metodę tą można używać na jednej lub kilku warstwach. Dzięki temu każdy z elementów na zdjęciu można przyciemnić lub rozjaśnić w inny sposób
Osobiście preferuję użycie przynajmniej dwóch warstw, wypełnionych szarością z kryciem typu łagodne światło. Metoda D&B znakomicie nadaje się do konturowania twarzy i często daje lepsze rezultaty od formowania.
Poza konturowaniem metody tej głównie używam do wyrównywania koloru skóry poprzez redukcję prześwietleń a także rozjaśnienie cieni.Lokalne przyciemnienia i rozjaśnianie stosowane są we wszystkich rodzajach retuszu i niekoniecznie używa się wtedy nazwy Dodge & Burn.

Przed PO

Czy każdy portret nadaje się do retuszu ?

Prawie każde zdjęcie portretowe można poprawić, oczywiście czym lepsze zdjęcie źródłowe tym efekt końcowy będzie lepszy.
Wykonując fotografię portretową w amatorskich warunkach należy zwrócić uwagę ustawienia parametrów ekspozycji. Parametry te poza przysłoną są przeważnie takie same jak w innych rodzajach fotografii. 
Czyli, najlepiej aby zdjęcia miały jak najmniejszą wartość ISO. Należy, także unikać wykonywania zdjęć plenerowych w pełnym słońcu. Światła są wtedy zbyt intensywne, a cienie zbyt głębokie, trudno jest takie zdjęcie wyprowadzić.
Zdjęcie powinno być ostre, a zwłaszcza twarz powinna być ostra. Wartość przysłony powinna być stosunkowo niska.  Na tyle niska, aby rozmyć tło i na tyle wysoka, aby twarz modelki lub modela była ostra.
Najlepiej zdjęcia dostarczyć w formacie RAW, ma w szczególności znaczenie gdy na zdjęciach jest dużo świateł i cieni.  Oczywiście retusz zdjęć dostarczonych w formacie jpg, również tych wykonanych smartfonem także daje dobre rezultaty.

Przed PO

Retusz zdjęć zwierząt

Jeśli chodzi o retusz portretów zwierząt to obowiązują takie same zasady jak przy retuszu zdjęć ludzi tudzież innych zdjęć.
Oznacza to, że fotografia powinna być wykonana z jak najmniejszym ISO, zdjęcia powinny być ostre i nie poruszone.
Z przyczyny takiej, że np. pies, a zwłaszcza szczeniak to trudny model, nie jest łatwo wykonać poprawne technicznie zdjęcie.
Moja metoda na udany portret zwierzaka polega na tym, że zdjęcie wykonuję w podobny sposób jak bym wykonywał fotografię sportową.

Przed PO

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceń.

Więcej przykładowych zdjęć znajduje się tutaj oraz w moim portfolio.

Zaczynamy ... retusz zdjęć portretowych

Podczas retuszu zdjęć portretowych najpierw ogólnie poprawiam kolorystykę, kontrast, a także koryguję światła i cienie.
Bez względu, czy jest to plik RAW czy jpg, wykonuje to przy pomocy Adobe Camera Raw. Używam ACR, ponieważ wszystkie narzędzia których potrzebuje znajdują się w tym rozszerzeniu.

Przed PO

Wstępne i ogólne czynności mógł bym wykonać z poziomu Adobe Photoshop, jednak ACR jest w tym przypadku wygodniejszy.
ACR jest dodatkiem (pakietem, plugin-em, rozszerzeniem jak kto woli) w założeniu służącym do wywoływania zdjęć. Dlatego, świetnie nadaje się do ogólnych, globalnych korekt. Natomiast, praca nad detalami w ACR jest niewygodna, nieefektywna, a pewnych rzeczy nie da się w tym pakiecie zrobić.
Gdy dokonam, już wstępnych poprawek warstwę z korektami zapisuję jako obiekt inteligentny, dzięki czemu bez problemu można wprowadzić zmiany.

Przed PO

Retusz zdjęć portretowych - separacja częstotliwości

Kiedy mam już wstępnie ustawione światła, cienie i kolory, a także fotografia jest oczyszczona, przychodzi czas na separację częstotliwości.
Separacja częstotliwości (lub jeżeli ktoś woli nazwę separacja częstotliwościowa) polega na podziale zdjęcia na dwie warstwy.
Pierwsza warstwa to warstwa z kolorem, natomiast na drugiej warstwie znajduje się tekstura (faktura skóry w przypadku zdjęć portretowych).
Taki podział umożliwia osobną edycję koloru bez ingerencji w teksturę oraz edycję tekstury bez ingerencji w kolor.
Separacja częstotliwości umożliwia bardziej precyzyjną korektę niedoskonałości i przebarwień na skórze modelki lub modela.

Przed PO

W zależności od typu, a także jakości zdjęcia nie zawsze jest potrzeba używania separacji częstotliwości.  Czasami wystarcza użycie warstwy dopasowania np. kolor, wraz z pędzlem korygującym.
Nie jest to regułą, ale przy zdjęciach gorszej jakości częściej używam separacji częstotliwości, a rzadziej metody dodge & burn.
Przy retuszu zdjęć portretowych wykonanych w bardziej profesjonalnych warunkach więcej jest dodge & burn natomiast mniej separacji częstotliwości.
Separacji częstotliwości używana jest nie tylko podczas retuszu zdjęć portretowych. Technika ta sprawdza się w praktycznie wszystkich innych rodzajach retuszu.

Retusz zdjęć portretowych - ostatnie poprawki

Ostatni etap retuszu zdjęć portretowych to końcowe poprawki i wyostrzenie.
Jeśli chodzi o wyostrzenie, to staram się unikać globalnego wyostrzania całego zdjęcia. Fotografia lepiej się prezentuję jeżeli lokalnie wyostrzę oczy, usta końcówki włosów.
W przeciwieństwie do wyostrzania, niekiedy rozmywam tło. Dzięki rozmyciu, tło nie odwraca uwagi odbiorcy. Zwłaszcza na zdjęciach portretowych rozmyte tło wygląda dobrze.
W końcowej fazie obróbki dodaje również globalne efekty kolorystyczne, a także rozjaśniam lub przyciemniam fotografię.
Niekiedy dodaję do zdjęcia szum – ziarno. Czasami szum po prostu dobrze wygląda, a w przypadku zdjęć gorszej jakości, zazwyczaj starych, maskuje problemy

Przed PO
Przed PO

Fotografia zwierząt - technika

Czas naświetlania należy ustawić na jak najniższy. 
Należy pamiętać, że przypadku biegnącego psa przy  czasie naświetlania 1/800s, tudzież 1/1000s nie ma gwarancji, udanego zdjęcia. 
Ustawiając niski czas naświetlania, należy ,także pamiętać o wpływie tego ustawienia  na ISO i przysłonę. Bardzo krótki czas naświetlania może spowodować drastyczne zwiększenie wartości ISO.
W miarę możliwości najlepiej jest używać jasnego obiektywu, zapewnia on większą elastyczność ustawień zwłaszcza gdy jest kiepska pogoda.
Zdjęcia najlepiej wykonywać serią, ponieważ jest wtedy większa szansa, że któreś z ujęć będzie udane. 
Dla zdjęć w ruchu (zależnie od sprzętu) zalecał bym, także ustawienie pomiaru ostrości na tryb ciągły, gdyż zwiększa to odsetek ostrych zdjęć. 
W przypadku statycznego portretu, zależnie od „grzeczności modela”, także sugeruję wykonywać zdjęcia serią. Czas naświetlania nie musi  jednak być wtedy, aż tak niski.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M