Portret

Retusz zdjęć portretowych po co ?

Retusz zdjęć portretowych, poza oczywistą ogólną poprawą odbioru zdjęcia pozwala usunąć lub zredukować fizyczne niedoskonałości na skórze modela /modelki. Poprawić lub wymodelować można kształty. „Naprawić” można stare zdjęcia jak i udoskonalić nowe fotografie. Większość zdjęć portretowych w sieci i praktycznie każde znajdujące się w przestrzeni publicznej podlegało retuszowi. Obecnie niewyobrażalne jest aby jakieś komercyjne zdjęcie, w szczególności portretowe zostało opublikowane bez wcześniejszej obróbki.

Retusz zdjęć portretowych - zdjęcie przed retuszem.Retusz zdjęć portretowych - zdjęcie po retuszu.

Początek

Pierwszym etapem podczas retuszu zdjęć portretowych ogólna poprawa kolorystyki, kontrastu świateł i cieni. Niezależnie czy to jest plik RAW czy jpg, wykonuje to przy pomocy Adobe Camera Raw.

Retusz zdjęć portretowych - zdjęcie przed retuszem.Retusz zdjęć portretowych - zdjęcie po retuszu.

Na tym etapie obróbki nie skupiam się na detalach, ale na globalnym ustawieniu ekspozycji, kolorów, balansu bieli kontrastu, świateł i cieni. Najistotniejsze w tej fazie retuszu jest ustawienie odpowiedniej ekspozycji i kontrastu. Wywołany plik otwieram jako „obiekt inteligentny” więc nie ma problemu z późniejsza korektą ustawień.

Retusz zdjęć portretowych, przed retuszem.Retusz zdjęć portretowych, zdjęcie po retuszu.

Oczyszczanie

Drugim etapem jest wstępne oczyszczenie skóry (a w razie potrzeby tła i innych elementów fotografii) z widocznych niedoskonałości. Używam wszelkich dostępnych narzędzi nadających się do retuszu, są to stempel, punktowy pędzel korygujący, (zwykły) pędzel korygujący.

Retusz zdjęć, portret, przed retuszem.Retusz zdjęć, portret, po retuszu.

Retusz odbywa się na osobnej warstwie tak aby obróbka była niedestruktywna i w razie popełnienia błędu łatwa do naprawienia. Jeśli jest taka potrzeba we na początku retuszu zdjęcia portretowego używam narzędzia formowanie (liquify). Unikam używania tego narzędzia do korekty kształtu twarzy, natomiast stosuje je do wyrównywania elementów garderoby.

Retusz zdjęć portretowych, przed retuszem.Retusz zdjęć portretowych, wymiana tła, zdjęcie po retuszu.

Separacja częstotliwości

Kolejnym etapem obróbki jest separacja częstotliwości. Separacja częstotliwości polega na „podzieleniu” zdjęcia na dwie warstwy. Pierwsza warstwa to warstwa z kolorem, na drugiej warstwie znajduje się tekstura (faktura skóry). Taki podział umożliwia osobną edycję koloru bez ingerencji w fakturę oraz edycję faktury bez ingerencji w kolor. Separacja częstotliwości umożliwia bardziej precyzyjną korektę niedoskonałości i przebarwień (wyrównanie) na skórze modelki lub modela.

Retusz zdjęć, portret, przed retuszem.Retusz zdjęć, portret, po retuszu.

Zależnie od typu i jakości zdjęcia nie zawsze jest potrzeba używania separacji częstotliwości. Czasami wystarcza warstwa dopasowania np. kolor. Nie jest to reguła, ale przy zdjęciach gorszej jakości i amatorskich portretach częściej używam separacji częstotliwości,a rzadziej metody dodge & burn. Przy retuszu zdjęć portretowych wykonanych w bardziej profesjonalnych warunkach więcej jest dodge & burn mniej separacji.

Dodge & Burn

Dodge & burn jest to lokalne rozjaśnianie i przyciemnianie obszaru na zdjęciu (w przypadku retuszu zdjęć portretowych chodzi o skórę). Zależnie od potrzeb i rodzaju zdjęcia metodę tą można używać na jednej lub kilku warstwach, każdy z elementów zdjęcia przyciemniając i rozjaśniając w inny sposób. Osobiście preferuję użycie przynajmniej dwóch warstw wypełnionych szarością z kryciem typu łagodne światło. Metoda D&B znakomicie nadaje się do konturowania twarzy i zazwyczaj daje lepsze rezultaty od formowania.

Retusz zdjęć, portret, przed retuszem.Retusz zdjęć,portret, zdjęcie po retuszu.

Ostatnie poprawki

Ostatni etap retuszu zdjęć portretowych to końcowe poprawki i wyostrzanie. Przy niektórych zdjęciach konieczne jest dodanie lub uzupełnienie brakującej tekstury na skórze. Staram się unikać globalnego wyostrzania zdjęcia. Wolę lokalnie wyostrzyć oczy, usta końcówki włosów.

Retusz zdjęć portretowych, zdjęcie przed retuszem.Retusz zdjęć portretowych, zdjęcie po retuszu.

Czy każdy portret nadaje się do retuszu ?

Prawie każde zdjęcie portretowe można poprawić, oczywiście czym lepsze zdjęcie źródłowe tym efekt końcowy będzie lepszy. Wykonując fotografię portretową w amatorskich warunkach należy zwrócić uwagę na to co przy każdym innym rodzaju zdjęć. Najlepiej aby zdjęcia miały jak najmniejszą wartość ISO. Należy także unikać wykonywania zdjęć plenerowych w pełnym słońcu, światła są wtedy zbyt intensywne, a cienie zbyt głębokie, trudno jest takie zdjęcie wyprowadzić. Zdjęcie powinno być ostre i nieporuszone. Najlepiej zdjęcia dostarczyć w formacie RAW, ale pliki jpg, także wykonane smartfonami można retuszować.

Retusz zdjęć, portret, przed retuszem.Retusz zdjęć, portret, redukcja zmarszczek zdjęcie po retuszu.

Retusz portretów i innych zdjęć zwierząt.

Jeśli chodzi retusz zdjęć portretowych zwierząt obowiązują takie same zasady jak przy retuszu zdjęć portretowych ludzi (niskie ISO, zdjęcia ostre i nie poruszone). W praktyce problem polega na tym, że trudniej jest wykonać poprawne technicznie zdjęcie. Np. pies, a szczególnie szczeniak to trudny model. Moja metoda na udany portret zwierzaka jest podobna wykonania zdjęć z wydarzeń sportowych.

Retusz zdjęć, English Springer Spaniel, zdjęcie przed retuszemRetusz zdjęć, English Springer Spaniel, zdjęcie po retuszu

 

Czas naświetlania należy ustawić na jak najmniejszy w przypadku biegnącego psa przy 1/800 czy 1/1000 nie ma gwarancji, że zdjęcie się uda. Zdjęcia należy wykonywać serią jest wtedy większa szansa, że któreś ze zdjęć będzie udane. Zależnie od aparatu wskazany był by jasny obiektyw i ustawienie ostrości na pomiar ciągły. W przypadku statycznego portretu, także sugeruję wykonywać zdjęcia serią, ale czas naświetlania nie musi, aż tak niski.
Zależnie od oświetlania i sprzętu, należy zwrócić uwagę, że bardzo niska wartość czasu naświetlania może spowodować drastyczne zwiększenie wartości ISO

Retusz zdjęcia portretowego psa, English Springer Spaniel, zdjęcie przed retuszem.Retusz zdjęcia portretowego psa, English Springer Spaniel, zdjęcie po retuszu.

Aby obejrzeć więcej przykładowych zdjęć portretowych zapraszam do mojego portfolio.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą i składania zleceń