CHINON AUTO 35mm F 2.8

Mój pierwszy manualny obiektyw. 

CHINON AUTO 35mm F 2.8 to mój pierwszy  manualny obiektyw. Kupując ten obiektyw  liczyłem na niewielki rozmiar (aby był mniejszy i lżejszy od SELP18105G), chociaż trochę lepszą jakość zdjęcia od kitowego SELP1650 i szerszą ogniskową (wszystkie stało-ogniskowe obiektywy jakie wtedy posiadałem miały 50 mm).
Obiektyw jest na gwincie M42. 35 mm to bardzo przyjemna ogniskowa dla aparatu z matrycą APS-C, nadaje się do wszystkiego, można zrobić zdjęcie architektury jak i portret. Jakość wykonania obiektywu była bardzo dobra. Obiektyw jak na manualną stalkę był dosyć duży. Z założoną przejściówką na aparat był problem aby schować go do kieszeni, ale dało się. Obiektyw jest dość jasny (F 2.8)
, przy otwartej przysłonie ostrość była przyzwoita.

Główna wada – jakość zdjęć wykonanych pod światło

Bardzo dobrze się sprawdzał pod warunkiem, że nie robiłem zdjęć pod światło.
Zdjęcia robione pod światło wypadały źle, pod ostre światło wyglądały tragicznie. Gdyby nie fatalna praca pod słońce, ocena obiektywu była by pozytywna. Jakości zdjęć wykonanych pod światło dyskwalifikuje moim zdaniem ten obiektyw. Wyglądu zdjęć nie dało się porównać z żadnym obiektywem systemowym, jakość zdjęć mocno odstawała od innych starych manualnych obiektywów (gdzie często są tego typu problemy)
 z jakimi pracowałem. 
Podejrzewam, że obiektyw pozbawiony był powłok anty-refleksyjnych lub było one wyjątkowo słabe.

Podsumowanie


Obiektywu pozbyłem się bez żalu. Gdyby komuś z czytających ten tekst przyszło do głowy kupić ten obiektyw to szczerze odradzam, rozczarowanie jest gwarantowane.  Są inne – lepsze szerokokątne obiektywy stało-ogniskowe. Jakiś czas później kupiłem tani i niedoceniany obiektyw RMC Tokina 28mm F 2.8 z którego byłem bardzo zadowolony.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem CHINON AUTO 35mm F 2.8

Powrót