SELP18105G

SELP18105G – zoom spacerowy

SELP18105G – E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS – to mój główny zoom spacerowy. Jest pod każdym względem lepszy od kitowego SELP1650. Stałe światło F4 robi różnice, acz nie jest to jasny obiektyw.

Sony - SELP18105G - E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS

Sony – SELP18105G – E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS

Alternatywą był dla niego był kosztujący prawie jeszcze raz tyle SELP1670Z. O wyborze SELP18105G zdecydowała cena, patrząc na recenzje w sieci był to dobry wybór. Niestety 1670Z nie miałem okazji nigdy używać i mogę to ocenić tylko na podstawie recenzji w sieci.

Wielkość i ciężar to jedyna poważna wada

Aparat z przypiętym 18-105 robi się dość duży i traci swoją kompaktowość i to chyba jest jedyna duża wada, nie zawsze mam możliwość zabrania ze sobą tak dużego obiektywu.  Oczywiście nie można oczekiwać od takiego obiektywu kompaktowych rozmiarów. Średnica gwintu na filtr wynosi 72 mm. Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie nie ma się czego przyczepić, działa bardzo cicho i precyzyjnie.
Poza zastosowaniami spacerowo – krajobrazowymi, obiektyw ma bardzo przyjemy bokeh (7 listków przysłony).  Pewnym ograniczeniem jest minimalna przysłona F4  czyli w porównaniu ze stało-ogniskowym obiektywem 50mm F 1.8 wymaga więcej światła, o ile zależy nam na niskim ISO, ale to nie jest wada, jasnej stałki SELP18105 nie zastąpi . Zdjęcia pod światło wypadają nieźle, tracą na kontraście, ale to normalne.

Power zoom, nie ma się czego bać

Spotkałem się z krytyką funkcji „power zoom” czyli elektrycznej regulacji ogniskowej, realizowanej przy pomocy przycisku – suwaka z boku obiektywu. Moim zdaniem nie ma się czego bać, działa to naprawdę dobrze i prawie zawsze  w ten sposób ustawiam ogniskową. Jest również opcja ustawiania ogniskowej w klasyczny sposób na pierścieniu z przodu obiektywu.
Funkcja „power zoom” jest stworzona z myślą o filmowaniu, uzyskuje się dzięki bardziej płynną zmianę ogniskowej .

Kilka wad i przypadłości 

Jeśli miał bym się czepiać, to zdjęcia przy maksymalnej ogniskowej tracą nieco na kontraście. W praktyce raczej rzadko używam 105 mm.
Problemem który występuje w tym obiektywie są dystorsje. Jeśli zdjęcia wykonywane są w jpg-ach to nie ma się czym przejmować, aparat sam skoryguje problem. W przypadku gdy robimy zdjęcia w RAW-ach, automatycznie po wczytaniu pliku do ACR lub Lightroom-a uruchamiany jest profil obiektywu, który eliminuje problem dystorsji. Kłopot może być większy jeśli ktoś wykonuje zdjęcia w RAW-ach i używa do ich wywoływania programu nie posiadającego profilu korygującego zniekształcenia SELP10105G. Problem może być wtedy bardzo widoczny. Ze względu na wady i konieczność ich korekcji realna ogniskowa obiektywu to prawdopodobnie około 20 mm ( czyli trochę mniej niż deklarowane przez producenta 18 mm).

Podsumowanie

Z obiektywu jestem bardzo zadowolony i szczerze go polecam. Jakość zdjęć, możliwości są bez porównania większe niż kitowego obiektywu SELP1650, ceną jest niestety większy gabaryt i ciężar. Obiektyw ma kilka wad i przypadłości (jak każdy obiektyw chyba), nie przysłaniają one jednak licznych zalet SELP18105G.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem Sony SELP18105G – E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS

Powrót