Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :

SONY SELP18105G

Sony-E-SELP18105G-E-PZ-18–105-mm-F4-G-OSS

SELP18105G – zoom spacerowy

SELP18105G – E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS – to mój główny zoom spacerowy. Jest on pod każdym względem lepszy od kitowego SELP1650. Stałe światło F4 to fajna sprawa, acz niech nikt nie myśli że jest to jasny obiektyw. SELP18105G jest idealny na spacer w pogodny dzień. Alternatywą był dla niego był kosztujący prawie jeszcze raz tyle SELP1670Z. O wyborze SELP18105G zdecydowała cena, patrząc na recenzje w sieci był to dobry wybór. Niestety 1670Z nie miałem okazji nigdy używać i mogę te dwa obiektywy porównać tylko na postawie recenzji z sieci.

Wielkość i ciężar to jedyna poważna wada

Sony z przypiętym 18-105 robi się dość duży, a także ciężki w związku z tym  traci swoją „kompaktowość”. Fakt ten mogę uznać za jedyną poważną wadę. Nie zawsze mam możliwość zabrania ze sobą tak dużego obiektywu. Nie można jednak oczekiwać od takiego obiektywu kompaktowych rozmiarów.
Średnica gwintu na filtr wynosi 72 mm. Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie i nie ma się do czego przyczepić, działa bardzo cicho i precyzyjnie. 
Poza zastosowaniami spacerowo – krajobrazowymi, obiektyw ma bardzo przyjemny bokeh (7 listków przysłony).  Pewnym ograniczeniem w tym przypadku jest minimalna przysłona F4  czyli w porównaniu ze stało-ogniskowym obiektywem 50mm F 1.8 potrzebuje dużo więcej światła. Nie można tego uważać za wadę, jednak jasnej „stałki” SELP18105 nie zastąpi . Zdjęcia pod światło wypadają nieźle, tracą na kontraście, ale to normalne.

SELP18105G - power zoom, nie ma się czego bać

Spotkałem się z krytyką funkcji „power zoom” czyli elektrycznego ustawiania ogniskowej, realizowanego przy pomocy przycisku – suwaka z boku obiektywu. Moim zdaniem nie ma się czego bać, działa to naprawdę dobrze. a także jest wygodne. Prawie zawsze  w ten sposób ustawiam ogniskową. Jest również opcja ustawiania ogniskowej w klasyczny sposób na pierścieniu z przodu obiektywu.
Funkcja „power zoom” jest stworzona z myślą o filmowaniu, uzyskuje się dzięki bardziej płynną zmianę ogniskowej .

Kilka wad i przypadłości

Jeśli miał bym się czepiać, to zdjęcia przy maksymalnej ogniskowej tracą nieco na kontraście. Jednak w praktyce raczej rzadko używam 105 mm i nie jest to dla mnie duży problem. 
Problemem który występuje w tym obiektywie są dystorsje. Jeśli zdjęcia wykonywane są w jpg-ach to nie ma się czym przejmować, aparat sam skoryguje problem. Natomiast jeżeli wykonujemy zdjęcia w RAW-ach, to po wczytaniu pliku do ACR-a lub Lightromma, automatycznie uruchamiany jest profil obiektywu, który eliminuje problem dystorsji. Kłopot może być większy jeśli ktoś wykonuje zdjęcia w RAW-ach i używa do ich wywoływania programu nie posiadającego profilu korygującego zniekształcenia SELP18105G . Problem może być wtedy widoczny. Ze względu na wady i konieczność ich korekcji realna ogniskowa obiektywu to prawdopodobnie około 20 mm ( czyli trochę mniej niż deklarowane przez producenta 18 mm)

Podsumowanie

Z obiektywu jestem bardzo zadowolony i szczerze go polecam. Jakość zdjęć, możliwości są bez porównania większe niż kitowego obiektywu SELP1650, ceną jest niestety większy gabaryt i ciężar. Obiektyw ma kilka wad i przypadłości (jak każdy obiektyw chyba), nie przysłaniają one jednak licznych zalet SELP18105G.

Przykłady:

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M