Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :

SONY SELP1650

Sony-E-SELP1650-E-PZ-16-–-50-mm-F35-56-OSS

Kitowy obiektyw SELP1650

SELP1650 – E PZ 16–50 mm F3,5–5,6 OSS – to kitowy obiektyw sprzedawany wraz z bezlusterkowcami Sony (z matrycą APS-C). Przez jakiś czas mój jedyny i pierwszy obiektyw. Niestety ten obiektyw znacznie ustępuję możliwościami i jakością zdjęć od innych obiektywów systemowych. Jakość zdjęć jest gorsza nawet jeśli porównam SELP1650 do niektórych „lepszych” starych manualnych obiektywów. Niewątpliwą zaletą natomiast jest niska waga, a także małe gabaryty.

SELP1650 ma sporo wad, ale ...

Zacznę od jakości wykonania która nie powala, mam tu na myśli luzy i ogólny brak „zwartości konstrukcji” . Podejrzewam, że jeśli używał bym intensywnie tego obiektywu jako jedynego przez cały okres jaki go posiadam to raczej nie wytrzymał by tego.  W porównaniu z innymi obiektywami Sony „E” SELP1650 sprawia wrażenie tandetnego. Nie było mi dane tego sprawdzać, ale przypuszczam, że jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Obiektyw do ustawiania ogniskowej posiada suwak Power-Zoom (więcej o tym  na stronie z SELP18105G), który działa dobrze.
Jeśli ktoś miał by potrzebę ustawiania ostrości ręcznie, to pierścień ostrości chodzi trochę za luźno. Utrudnia to precyzyjne ustawienie ostrości. Praca pod światło nie wypada źle, lepiej niż w większości starych manualnych obiektywach z których używałem.
Bokeh – hmm… da się uzyskać rozmycie tła. Natomiast jeśli miało by to być przyjemne dla oka mocne rozmycie drugiego planu z jakimiś dodatkowymi efektami (np. bąbelki), to ten obiektyw nie został do tego stworzony.
O wadach optycznych nie będę pisał, jest tego w sieci sporo. Część z tych wad niweluje software aparatu lub profile do ACR i LightRoom-a, część można poprawić w programach graficznych, acz cudów nie należy się spodziewać. Przy ogniskowej 50 mm pracuje z wartością przysłony F 5.6, czyli jest ciemny jak „noc listopadowa”.
Pomimo wad, jakość zdjęć pochodzących z Sony a6000 wraz z SELP1650 jest bez porównania lepsza niż fotografii pochodzących z topowych smartfonów.

Są również zalety

Nie skreślał bym jednak tego obiektywu pomimo jego wad, da się zrobić fajne zdjęcie. Nie przy każdych zastosowaniach potrzebna jest super jakość, a także niskie ISO. Często używam go do zdjęć czarno – białych.  Ogniskowa 16 mm to całkiem szeroko i czasem jest to przydatne. Ogromną zaletą jest to, że obiektyw jest mały i lekki i można schować go do kieszeni. Przy innych obiektywach nie jest już proste lub wręcz niemożliwe. Sony a6000 z założonym SELP1650 jest mały i dyskretny. Zabrać można go wszędzie i nie zwracać na siebie uwagi.  Ogólnie to chyba typowy przedstawiciel obiektywów kit-owych nadaje się do wszystkiego i do niczego.  Jeśli miał bym kupić taki obiektyw to bym nie kupił, ale skoro go posiadam, to już u mnie zostanie.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M