SELP1650

Kitowy obiektyw SELP1650

SELP1650 – E PZ 16–50 mm F3,5–5,6 OSS – to kitowy obiektyw dostarczany wraz z bezlusterkowcami Sony (z martycą APSC)  z gwintem Sony „E” Przez kilka tygodni mój pierwszy i jedyny obiektyw. Znacznie ustępuję możliwościami i jakością obrazka od innych obiektywów systemowych.

Sony SELP1650 - E PZ 16–50 mm F3,5–5,6 OSS

SELP1650 – E PZ 16–50 mm F3,5–5,6 OSS

SELP1650 ma naprawdę sporo wad

Jakość wykonania nie powala, mam tu na myśli luzy i ogólny brak „zwartości konstrukcji” . Podejrzewam, że jeśli używał bym  intensywnie tego obiektywu jako jedynego przez cały okres jaki go posiadam raczej nie wytrzymał by tego.  W porównaniu z innymi obiektywami Sony „E” SELP1650 sprawia wrażenie tandetnego. Na szczęście nie było mi dane tego sprawdzać, ale przypuszczam, że jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, byle upadek, może ten obiektyw uszkodzić. Obiektyw do ustawiania ogniskowej posiada suwak Power-Zoom (więcej o tym piszę przy obiektywie SELP18105G), który działa dobrze.
Jeśli ktoś miał by potrzebę ustawiania ostrości ręcznie, to pierścień ostrości chodzi trochę za luźno, przez co precyzyjne ustawienie ostrości jest utrudnione, ale  jakoś to działa. Praca pod światło nie wypada źle, lepiej niż w większości starych manualnych obiektywach z których używałem.
Bokeh – hmm… da się uzyskać rozmycie tła, ale ten obiektyw nie został do tego stworzony, można próbować, ale efekty będą mierne.
O wadach optycznych nie będę pisał, jest tego w sieci sporo. Część z tych wad niweluje soft aparatu lub profile do ACR i LightRoom-a, część można poprawić w programach graficznych, acz cudów nie należy się spodziewać. Przy ogniskowej 50 mm pracuje na F 5.6, czyli jest ciemny jak noc listopadowa.

Są również zalety.

Pomimo licznych wad nie skreślał bym tego obiektywu, da się nim zrobić fajne zdjęcie. Nie przy każdych zastosowaniach potrzebna jest super jakość i niskie ISO. Często używam go do zdjęć czarno – białych.  Ogniskowa 16 mm to całkiem szeroko i czasem jest to przydatne. Ogromną zaletą jest to, że obiektyw jest mały i lekki, można schować go do kieszeni, przy innych obiektywach nie jest już proste lub wręcz niemożliwe. Sony a6000 z założonym SELP1650 jest mały i dyskretny, można go zabrać wszędzie.  Ogólnie to chyba typowy przedstawiciel obiektywów kit-owych nadaje się do wszystkiego i do niczego.
Jeśli miał bym kupić taki obiektyw to bym nie kupił, ale skoro jest już w moim posiadaniu to zostanie.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem Sony SELP1650 – E PZ 16–50 mm F3,5–5,6 OSS

Powrót