Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :

AI do koloryzacji zdjęć

Coraz popularniejsze staje się  użycie algorytmów sztucznej inteligencji – AI do koloryzacji zdjęć. W tym tekście przedstawię, jak działa koloryzacja zdjęć w praktyce na podstawie przykładu. Opisuję stan na marzec 2023 roku. Bazą dla procesu koloryzacji jest zdjęcie ze strony, na której omawiana jest rekonstrukcja zdjęć z wykorzystaniem AI. Wersja zdjęcia, którą wykorzystuję do koloryzacji, nie posiada końcowych ulepszeń, takich jak poświaty, poprawki kontrastu czy sztuczna faktura. Źródłem jest po prostu czarno-biała wersja zdjęcia.

Poniżej znajduje wersja przed koloryzacją i po koloryzacji.

Przed PO

Algorytmów do koloryzacji jest na pewno więcej niż AI do rekonstrukcji zdjęć. Niektóre z nich zostały zintegrowane z popularnymi programami do edycji fotografii, takimi jak Neural Filters w Adobe Photoshop. W celu porównania jakości kolorowania, zleciłem wykonanie zadania różnym algorytmom przy użyciu różnych ustawień. Poniżej przedstawiam efekty.

Łatwo można zauważyć, że każdy z algorytmów koloryzuje obraz nieco inaczej. Nie ma jednoznacznie dobrego wyniku, a niektóre algorytmy tylko zabarwiły zdjęcie. Z zestawionych powyżej wyników najbardziej odpowiada mi zdjęcie na górze po lewej stronie. Chociaż nie jestem całkowicie zadowolony z wyników, to AI w większości przypadków poradziło sobie całkiem dobrze z tym zdjęciem. Podobnie jak w przypadku rekonstrukcji zdjęć przy pomocy AI, różne algorytmy radzą sobie lepiej lub gorzej w zależności od rodzaju zdjęcia. Nawet jeśli zdjęcia umieszczone na dole wypadły najsłabiej, nie oznacza to, że dany algorytm jest słaby. Możliwe, że AI, który miał trudności z portretem, lepiej poradziłby sobie z koloryzacją zdjęcia plenerowego. Warto również pamiętać, że istnieje wiele różnych algorytmów do koloryzacji zdjęć, a najlepszym sposobem na ich poznanie jest praktyka. 

AI do koloryzacji zdjęć - konieczne ręczne poprawki

Skopiowałem wynik koloryzacji wykonanej przez AI na zdjęcie czarno-białe i użyłem go jako warstwę kolor z kryciem na poziomie 80%. Następnie, przystąpiłem do ręcznego poprawiania kolorów, tam gdzie mi pasowało korzystając również z wyników pracy AI, które wcześniej odrzuciłem. Choć zdjęcie uzyskane z pomocą AI było w miarę zadowalające, wciąż wymagało wielu poprawek, szczególnie w zakresie wyglądu niektórych detali w kolorze. Ostatecznie, dokonałem również korekty kontrastu oraz dodałem sztuczną fakturę, aby uzyskać pożądany efekt wizualny. 

Podsumowanie

Koloryzacja przy pomocy AI do koloryzacji zdjęć, jest podobna do rekonstrukcji przy użyciu AI – wyniki uzyskiwane za pomocą różnych algorytmów są różne i wymagają ręcznej korekty. Jednak mimo potrzeby ręcznych poprawek, działanie AI stanowi podstawę tych korekt, co przyspiesza pracę o około 50-60%. Tak jak w przypadku naprawy zdjęć, AI wykonuje sporą część pracy, co jest bardzo pomocne.

Podsumowując, wykorzystanie AI w koloryzacji zdjęć jest niezwykle przydatne, ale wymaga wstępnej obróbki i ręcznej korekty. Wyniki uzyskane dzięki AI stanowią podstawę do dalszych poprawek, co znacznie przyspiesza proces.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M