Minolta MC Rokkor-PF 58mm F 1.4

Niezły obiektyw ze światłem F 1.4 na bagnecie Minolta MD

 

Minolta MC Rokkor-PF 58mm F 1.4 to całkiem dobre szkło na bagnecie Minolta MD. Do jakości wykonania nie mam żadnych uwag krytycznych, pomimo lat eksploatacji nie było żarnych luzów, pierścienie chodziły z należytym oporem. Przy w pełni otwartej przysłonie (F 1.4) obiektyw strasznie mydlił, gdy domknąłem przysłonę do F 1.8 – F 2.0 ostrość była już przyzwoita. Zdjęcia pod światło wypadały raczej słabo. Główną zaletą tego obiektywu był sposób w jaki oddaje kolory i całkiem przyjemny bokeh.
Niezbyt długo miałem ten obiektyw, gdyż w miej więcej tym samym czasie wpadł mi w ręce Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 który mi zdecydowanie bardziej przypadł do gustu.

FotoKrr - Retusz zdjęć. Minolta MC Rokkor-PF 58mm F 1.4

 

 Czy warto ?


Obiektyw był dość drogi jak starą manualną stałkę. Za krótko ten obiektyw miałem aby wydawać kategoryczne sądy. Jeśli jeszcze raz miał bym wybierać nie wiem czy nie wybrał bym Minolty Rokkor 50mm F 1.7. Wiem, że ogniskowa (osobiście wolę 50 mm) jest różna, ale jeśli chodzi o jasność to w przypadku Minolty MC Rokkor-PF 58mm F 1.4 przysłona F 1.4 jest w praktyce bezużyteczna. Chyba, że wymyślimy jak kreatywnie zastosować mydło. Aby ostrość była zadowalająca, przysłonę należy choć trochę domknąć. W Minolcie Rokkor 50mm F 1.7 w otwarta przysłona F 1.7 jest w pełni funkcjonalna, kolory są na takim samym poziomie, bokeh na prawie takim samym poziomie (choć prawie może robić różnicę).
Rokkor -ów ze światłem 1.7 jest więcej niż wersji 1.4 więc ceny za obiektyw Minolta Rokkor 50mm F 1.7 jest znacznie niższa.

Podsumowanie 

Moje wrażenie z używania obiektywu Minolta MC Rokkor-PF 58mm F 1.4 są pozytywne.
Czy polecam ten obiektyw – nie wiem. Jeśli ktoś potrzebuje starą pięćdziesiątkę ze światłem 1.4 to będzie zadowolony, acz pozostaje kwestia ceny, za 150 – 200 PLN moim zdaniem warto, jeśli miał by kosztować 400 – 500 PLN to uważam, że za taką kwotę można kupić lepszy obiektyw 50 mm.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem Minolta MC Rokkor-PF 58mm F 1.4
Drugie zdjęcie zostało wykonane przy przysłonie F 1.4

Powrót