Retusz zdjęć, szparowanie zdjęć.
Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt :
Galerie :
Zapraszam na :
Przykłady :

Naprawa zdjęć - renowacja starych fotografii

Renowacja starych fotografii (lub naprawa zdjęć) – są to czynności retuszerskie mające na celu przywrócenie dawnego wyglądu fotografii.
Na skutek upływu czasu na starych fotografiach zaczynają pojawiać się uszkodzenia. Przede wszystkim są to : zagięcia, ubytki papieru, przebarwienia i zabrudzenia. Stare zdjęcia blakną i wraz z upływem czasu wyglądają coraz gorzej.

Przed PO

Wpływ na degradacje fotografii przede wszystkim mają wilgoć, nasłonecznienie, a także palce oglądających.
Przechowując zdjęcia w albumie czy też w zamkniętym pudełku nie da się w 100% wyeliminować tych czynników.
Nawet w miarę nowe zdjęcia są podatne na blaknięcie. Problem w największym stopniu dotyczy zdjęć drukowanych na drukarkach atramentowych (na tej technologii opiera się spora część punktów wywoływania zdjęć).
Wywołanie jak również wydruk fotografii jest skomplikowanym procesem chemicznym. Na przestrzeni czasu używano w tym celu wielu technik i związków chemicznych. Dlatego zależnie od okresu kiedy powstała odbitka, mogą zachodzić różne reakcje chemiczne, które mają wpływ na powstanie uszkodzeń. W szczególności słabo wypadają pod tym względem odbitki z lat 70 i 80 ubiegłego wieku.

Przed PO

Naprawa zdjęć - czynności końcowe i dodatkowe

Na zdjęciach często rozmywam drugi plan, tak aby tło nie odwracało uwagi od portretowanej postaci. Natomiast główny temat zdjęcia, zazwyczaj osobę, lekko wyostrzam.
Powszechnie uważa się, że stare zdjęcia to zdjęcia „czarno – białe”. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Czerń i biel w tym przypadku to skala(odcienie) szarości . Dodatkowo w efekcie zamierzonych działań fotografa, tudzież na skutek upływu czasu na starych zdjęciach znajduje się zazwyczaj zafarb (poświata). Przy najstarszych zdjęciach jest to przeważnie sepia, w trochę nowszych są odcienie niebieskiego.
Kiedy rozpoczynam obróbkę takich zdjęć, redukuję zafarb i zdjęcia retuszuję jako „idealnie czarno-białe”.
Jedną z ostatnich czynności podczas napraw zdjęć jest przywrócenie oryginalnej poświaty. Oczywiście, na życzenie klienta lub jeżeli bardziej pasuje zafarb może być w dowolnym kolorze . Podsumowując na końcu zdjęcie bardzo rzadko zostaje czarno-białym.

Przed PO

Sztuczna inteligencja (AI) w koloryzacji

Zanim, przystąpię do kolorowania muszę mieć w pełni przygotowane zdjęcie czarno-białe.
Następnie, przechodzę do koloryzowania, które rozpoczynam przy pomocy algorytmu (AI). Algorytmów do kolorowania jest sporo, każdy trochę inaczej działa i różnie sprawdza się przy różnych rodzajach fotografii. 
Sztuczna inteligencja jest jak narzazie (05.2022) bardzo niedoskonała, jeszcze nie zdarzyło mi się aby AI wykonało za mnie całą pracę.
Każde zdjęcie wymaga mniejszej większej ilości ręcznych poprawek.
Podsumowując AI bardzo przyspiesza pracę w porównaniu do ręcznego kolorowania całego zdjęcia. W najgorszym przypadku działania sztucznej inteligencji są bazą do ręcznego kolorowania.

Przed PO

Naprawa zdjęć - przygotowanie plików

Stare zdjęcia do obróbki przyjmuję tylko w formie cyfrowej.  
Najlepsze rezultaty można uzyskać skanując fotografie skanerem płaskim. Należy pamiętać o rozdzielczość podczas skanowania. Rozsądne minimum  to 300 dpi, a w przypadku mniejszych zdjęć 600 dpi.  Optymalna wielkość zdjęcia do obróbki to zazwyczaj 4000 – 6000 pikseli szerokości (w przypadku zdjęcia poziomego).
Nie ma tu znaczenia, że docelowo zdjęcia będą mniejsze. Zapas pikseli podczas obróbki jest przydatny. 
Jeśli z jakiś przyczyn rozmiar pliku będzie mniejszy, to nie ma problemu. Mniejsze zdjęcia, także można obrabiać.
Pomimo, że zdjęcia są „czarno białe” należy je skanować z pełną paletą kolorów. 

Przed PO

Wykonać można, także „fotografię fotografii”.
Podczas fotografowania starego zdjęcia obiektyw należy umieścić dokładnie pionowo nad zdjęciem.
Zdjęcie należy wykonać raczej bez sztucznego doświetlania (no chyba, że światło jest bardzo rozproszone i fotograf wie co robi).
Fotografować najlepiej wykonać przy świetle dziennym, ale bez słońca. 
Nieprawidłowe ustawienie sztucznego światła lub światło słoneczne spowodują odblaski na fotografowanym zdjęciu. Może to utrudnić pracę, a w skrajnym wypadku uniemożliwić obróbkę . 
Należy pamiętać, aby zdjęcie wykonane było z jak najmniejszą wartością ISO (najlepiej ISO 100 lub ISO 50 w przypadku smartfonów). Konieczne może być użycie statywu.
Zdjęcie można także „zeskanować” przy pomocy smartfona, jest dostępnych kilka programów na Androida które dają całkiem przyzwoite rezultaty.
Cyfrowa kopia z upływem czasu nie traci jakości i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów naprawy zdjęć, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceń.

Więcej przykładowych zdjęć znajduje się tutaj oraz w moim portfolio.

Naprawa zdjęć - duże i małe ubytki

Podczas naprawy zdjęć najbardziej kłopotliwa jest naprawa (a bardziej rekonstrukcja) zdjęć gdzie ubytki papieru znajdują się na twarzy. Gdy ubytek zajmuje zajmuje większą część twarzy wskazane jest dostarczenie innego zdjęcia bez uszkodzeń. Jeżeli będą to choć trochę podobne zdjęcia jest możliwość skopiowania i dopasowania brakującej części fotografii.
Natomiast, jeśli nie będzie możliwości dostarczenia fotografii służącej do skopiowania, to naprawa zdjęcia  także jest możliwa. Należy się jednak liczyć z tym, że osoba na odnowionym zdjęciu w jakimś może nie przypominać siebie.

Przed PO

W przypadku, gdy np. połowa twarzy na zdjęciu jest w dobrym stanie, a druga połowa mocno uszkodzona, wtedy rekonstrukcja uszkodzonej części zazwyczaj nie sprawia problemów. Wszelkie mniejsze uszkodzenia przeważnie nie są trudne do naprawy.
Nie jest także problemem usunięcie śladów stempla czy długopisu które często znajdują się na np. zdjęciach legitymacyjnych.
Usunięcie zagięć, przebarwień i mniejszych ubytków, nawet jeśli tych wad jest dużo nie jest skomplikowaną czynnością, jednakże takie czynności potrafią być żmudne i czasochłonne.
W przypadku gdy zdjęcia są mocno uszkodzone istotne jest aby było chociaż, trochę nieuszkodzonej powierzchni, tak aby można było pobierać próbki do rekonstrukcji.
Techniki jakie stosuję w czasie naprawy zdjęć i renowacji starych fotografii nie odbiegają bardzo od retuszu innych rodzajów zdjęć. Do wypełniania ubytków używam najczęściej stempla i pędzla korygującego. Często używam separacji częstotliwości.
Większość zdjęć, które rekonstruuje to zdjęcia portretowe w związku z czym podział na warstwę koloru i tekstury bardzo dobrze się sprawdza.
Technika ta jest również przydatna podczas naprawy innych elementów zdjęcia. Bardzo istotną czynności w podczas renowacji starych fotografii jest poprawa kontrastu i ekspozycji. Kontrast mocno wpływa na ogólny odbiór zdjęcia i przywraca fotografii dawny blask.

Przed PO

Koloryzacja starych fotografii

Dla niektórych osób koloryzacja starych fotografii to kontrowersyjna sprawa. Koloryzacja, zdaniem tych osób psuje charakter i klimat starego zdjęcia. Moim zdaniem zależy to jednak od zdjęcia.
W przypadku zdjęć z lat dwudziestych – trzydziestych (i starszych) ubiegłego wieku raczej skłaniał bym się aby zdjęcie pozostało czarno białe (ew. zmienił lub dodał zafarb np. sepia itp.), ale są wyjątki.
Na niżej zamieszczonym przykładzie, prawie stuletnia fotografia, (profesjonalna robota, pewnie nie każdego było stać) pomimo uszkodzeń zawiera na tyle dużo szczegółów, że po koloryzacji wygląda nieźle.

Przed PO

Po koloryzacji charakter i klimat zdjęcia z pewnością się zmieni, ale nie koniecznie na gorszy, będzie to inne zdjęcie.
Tak jak wyżej nadmieniłem, zazwyczaj koloryzacja wypada lepiej jeśli zdjęcie źródłowe  wykonane zostało przez profesjonalistę i odbitka jest na papierze dobrej jakości. Zasada ta dotyczy także bardziej współczesnych fotografii. Na życzenie pokolorować mogę oczywiście każde zdjęcie.

Renowacja starych fotografii - fotografie nagrobkowe

Zajmuję się również przygotowaniem oraz naprawą zdjęć nagrobkowych
Wykonuję tego typu obróbkę na podstawie każdego rodzaju zdjęć. Może to być zdjęcie legitymacyjne, może być to fotografia rodzinna lub jakiekolwiek inne zdjęcie.

Przed PO

Obróbka tego typu zdjęć jest dość podobna do renowacji starych fotografii.  Główna różnica w odróżnieniu od renowacji innych starych fotografii, polega na tym, że zdecydowanie częściej usuwane jest tło.
Najczęściej tło jest zamienione na jasno-szary lub jasno- błękitny gradient. Kolor tła na życzenie może być dowolny i nie musi być gradientem. Tłem może być jednolity kolor, lub dowolna scena.
Często, także zachodzi konieczność zamiany, lub dosztukowania ubrania.
Należy pamiętać, że czym lepszej jakości jest zdjęcie źródłowe tym lepszy będzie efekt finalny.
Jednak, jeśli nie ma zdjęć dobrej jakości, to retuszuję, również zdjęcia bardzo słabej jakości i efekt końcowy jest zadowalający.
Specyfika fotografii nagrobkowych polega, również na tym, że zdjęcia ogląda się z odległości kilku metrów, więc pewne niedociągnięcia nie będą widoczne.

Przed PO

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com    Z A P R A S Z A M