Kontakt :

Tel: +48 519 323 891
Mail:
info@fotokrr.pl
krrgrafika@gmail.com

Menu :
Przykłady :
Sprzęt i inne :
Galerie :
Zapraszam na :
Przykłady :

Naprawa zdjęć

Naprawa zdjęć,  czyli renowacja i naprawa starych fotografii jest to retusz zdjęć, który ma na celu przywrócenie dawnego wyglądu i blasku starym fotografią. W miarę upływu czasu na starych fotografiach zaczynają pojawiać się różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak zagięcia, ubytki papieru, przebarwienia i zabrudzenia. Stare fotografie z czasem blakną i wyglądają coraz gorzej. Problemy związane z degradacją fotografii wynikają z wielu czynników. Poza upływem czasu są to między innymi: rodzaj i jakość materiałów użytych do wykonania odbitki, wilgoć, nasłonecznienie, a także  dotyk fotografii palcami.

Przechowując fotografie w albumach lub pudełkach, trudno jest w pełni zabezpieczyć je przed czynnikami powodującymi degradację.
Nawet w miarę nowe zdjęcia są podatne na blaknięcie i utratę jakości. Problem w największym stopniu dotyczy zdjęć drukowanych na drukarkach atramentowych (na tej technologii opiera się spora część punktów wywoływania zdjęć).
Wywołanie i wydruk fotografii jest złożonym procesem, który wymaga wielu technik,  i związków chemicznych. W zależności od okresu, w którym powstała odbitka, stosowano różne związki chemiczne, różne rodzaje papieru i w związku z tym  mogą zachodzić różne reakcje chemiczne, które wpływają na powstawanie uszkodzeń. W szczególności słabo wypadają pod tym względem odbitki z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, wykonane w naszym kraju.

Jeśli posiadasz cenne dla Ciebie stare fotografie, to warto skorzystać z usług renowacji i naprawy zdjęć. Dzięki temu można przywrócić stare fotografie do ich dawnego blasku i uniknąć ich dalszej degradacji. Cyfrowe kopie starych fotografii nie będą podatne na uszkodzenia i utratę jakości.  

Before After
Before After

Naprawa zdjęć - duże i małe ubytki

Podczas naprawy zdjęć, największym wyzwaniem jest rekonstrukcja ubytków które znajdują się na twarzy. W przypadku, gdy ubytek lub uszkodzenie zajmuje większą część twarzy (50% i więcej), wskazane jest dostarczenie innego, podobnego zdjęcia bez uszkodzeń. Będę wtedy próbował skopiować i dopasować brakujące części.
W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, naprawa zdjęcia jest nadal możliwa. Trzeba jednak pamiętać, że rekonstrukcja będzie w dużym stopniu polega na zgadywaniu jak osoba na uszkodzonym zdjęciu wyglądała. Finalny wygląd może wymagać dodatkowych uzgodnień. Jeśli połowa twarzy na zdjęciu jest w dobrym stanie, a druga połowa jest mocno uszkodzona, rekonstrukcja uszkodzonej części zazwyczaj nie stanowi problemu. Usunięcie śladów stempla czy długopisu, które często znajdują się na zdjęciach legitymacyjnych, również nie jest problemem.

Usuwanie zagięć, przebarwień i mniejszych ubytków, nawet jeśli wad jest dużo, nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga czasu i cierpliwości. W przypadku mocno uszkodzonych zdjęć ważne jest, aby istniał chociaż fragment nieuszkodzonej powierzchni, z której można pobrać próbki do rekonstrukcji .
Techniki jakie stosuję w czasie naprawy zdjęć i renowacji starych fotografii nie odbiegają znacząco od retuszu innych rodzajów zdjęć. Do wypełniania ubytków używam najczęściej stempla i pędzla korygującego. Często używam separacji częstotliwości. Większość zdjęć, które rekonstruuje to zdjęcia portretowe w związku z czym podział na warstwę koloru i tekstury bardzo dobrze się sprawdza. Technika ta jest również przydatna podczas naprawy innych elementów zdjęcia.
Różnicą w porównaniu do retuszu innych zdjęć jest coraz częstsze użycie sztucznej inteligencji jako czynności pomocniczej w rekonstrukcji i koloryzacjiKońcową i bardzo ważną czynnością jest poprawa kontrastu i ekspozycji. Czynności te wpływają w znaczący sposób na ogólny odbiór zdjęcia i przywracają mu dawny blask.

Before After

Naprawa zdjęć - rozmycia i poświaty.

Podczas naprawy zdjęć, często korzystam z techniki rozmycia drugiego planu. Robię to, aby tło nie odwracało uwagi od głównego tematu zdjęcia, czyli zazwyczaj portretowanej postaci. Następnie lekko wyostrzam postać, aby wyeksponować ją na zdjęciu.
Stare zdjęcia, mimo powszechnej opinii, rzadko są czarno-białe. Czerń i  biel to w tym wypadku skala (odcienie) szarości. Dodatkowo w efekcie zamierzonych działań fotografa, tudzież na skutek upływu czasu na starych zdjęciach znajduje się często kolorowa poświata ( zafarb ). Przy najstarszych zdjęciach są to przeważnie różne odcienie sepii, w trochę nowszych są odcienie koloru niebieskiego czasem zielonego.
Podczas renowacji starych fotografii  staram się zredukować zafarby i przekształcam zdjęcia w „idealnie czarno-białe”. Podczas edycji poświaty nic nie wnoszą, utrudniając tylko obróbkę.
Ostatnim etapem renowacji starej fotografii jest przywrócenie oryginalnej poświaty. Jeżeli po obróbce okaże się, że do zdjęcia pasuje inny kolor lub odcień wtedy poświatę zamieniam. Osobny zagadnieniem jest koloryzacja starych fotografii.

Before After

Koloryzacja starych fotografii

Koloryzacja starych fotografii może być dla wielu osób kontrowersyjnym tematem. Niektórzy uważają, że dodanie kolorów do czarno-białych zdjęć psuje ich oryginalny charakter i klimat. Jednakże, moim zdaniem, zależy to od konkretnego zdjęcia i od indywidualnych preferencji.
W przypadku fotografii pochodzących z lat dwudziestych – trzydziestych ubiegłego wieku, uważam , że lepiej jest pozostawić je w czarno-białej formie.  Można ewentualnie dodać lub zmienić poświatę (np. sepia). Są jednak wyjątki.
Poniżej przedstawiam przykład prawie stuletniej fotografii, która mimo uszkodzeń i wieku, zawiera wiele szczegółów i po koloryzacji prezentuje się bardzo dobrze. Jest to przykład profesjonalnie wykonanej fotografii, na którą nie każdy wtedy  mógł sobie pozwolić. Po koloryzacji, z pewnością zmienia się charakter i klimat zdjęcia, ale nie zawsze na gorsze. Będzie to już inne zdjęcie.

Warto pamiętać, że zazwyczaj koloryzacja wypada lepiej w przypadku zdjęć źródłowych wykonanych przez profesjonalistę i gdy odbitka wykonana jest  na papierze dobrej jakości. Zasada ta dotyczy także bardziej współczesnych fotografii. Oczywiście na życzenie pokolorować mogę każde zdjęcie.

Before After
Before After

AI w koloryzacji i naprawie zdjęć

Przed przystąpieniem do kolorowania zdjęć, konieczne jest pełne przygotowanie zdjęcia czarno-białego. Następnie, wykorzystuję jeden z algorytmów oparty na sztucznej inteligencji (AI). Algorytmów do koloryzacji jest sporo, każdy trochę inaczej działa i różnie sprawdza się przy różnych rodzajach fotografii. 
Sztuczna inteligencja nie jest jeszcze doskonała (08-2023) i nie zdarzyło mi się aby AI wykonało za mnie całą pracę. Natomiast AI znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Zazwyczaj, działania sztucznej inteligencji stanowią podstawę do ręcznego kolorowania zdjęć. Więcej na temat korzyści z wykorzystania AI w koloryzacji zdjęć znajdziesz w moim wpisie.

Podobnie rzecz ma się z algorytmami służącymi do renowacji starych zdjęć (naprawy zdjęć). Najlepiej działają one przy zdjęciach w dobrym stanie, które praktycznie nie wymagają  renowacji. Natomiast w trudniejszych przypadkach AI może działać słabo. Wyniki pracy AI są często bezrefleksyjne powodując konieczność ręcznych korekt.  Niemniej jednak, coraz częściej wykorzystuję AI do naprawy zdjęć, a jego efekty stanowią podstawę do ręcznych poprawek, co znacznie przyspiesza pracę.
Zaznaczyć muszę, że w przypadku algorytmów służących do renowacji starych fotografii, wymagane jest znacznie więcej ręcznych poprawek niż w przypadku AI zajmującego się koloryzacją. Zwykle, zdjęcie musi być ręcznie przygotowane, aby AI mogło dobrze zadziałać. Więcej na temat użycia AI w renowacji zdjęć znajdziesz w moim wpisie.

Before After

Renowacja starych fotografii - fotografie nagrobkowe

Zajmuję się również  przygotowaniem oraz naprawą zdjęć nagrobkowych. Usługę wykonuje na podstawie każdego rodzaju fotografii. Może to być zdjęcie legitymacyjne, może być to fotografia rodzinna lub jakiekolwiek inne zdjęcie. Obróbka zdjęć nagrobkowych jest dość podobna do renowacji starych fotografii, z tą różnicą, że zdecydowanie częściej usuwane jest tło. Najczęściej zastępuję je jasno-szarym lub jasno-błękitnym gradientem. Kolor tła może być dowolny i niekoniecznie gradientowy, tłem może być dowolna scena lub jednolity kolor.
Czasem wymagane jest także dosztukowanie lub zamiana ubrania na zdjęciu. 
Ważne jest, aby pamiętać, że im lepsza jakość zdjęcia źródłowego, tym lepszy będzie końcowy efekt obróbki. Niemniej jednak, jestem w stanie przeprowadzić retusz nawet dla zdjęć o bardzo słabej jakości, uzyskując zadowalający wynik. W przypadku fotografii nagrobkowych warto zauważyć, że nie są zazwyczaj zdjęcia duże i są oglądane z odległości kilku metrów, co oznacza, że pewne niedoskonałości nie będą widoczne. Więcej na temat retuszu fotografii nagrobkowej napisałem tutaj.

Before After
Before After
Before After
Before After

Naprawa zdjęć - przygotowanie plików

Najchętniej stare fotografie do obróbki przyjmuję w formie cyfrowej. Zdjęcia można również przesłać do mnie w sposób tradycyjny, wtedy ja zdjęcia zeskanuję. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, polecam skanowanie fotografii skanerem płaskim, zwracając uwagę na rozdzielczość . Rozsądne minimum to 300 dpi, a dla mniejszych zdjęć 600 dpi lub więcej. Optymalna wielkość zdjęcia do obróbki to zazwyczaj 4000-6000 pikseli (dłuższy bok). Nie ma znaczenia, że docelowo zdjęcia będą mniejsze, ponieważ zapas pikseli podczas obróbki jest przydatny. Jeśli rozmiar pliku będzie mniejszy, to nie ma problemu, mniejsze zdjęcia też można obrabiać. Warto pamiętać, że pomimo że zdjęcia są czarno-białe, należy je skanować z pełną paletą kolorów.

Jeśli chodzi o skanowanie zdjęć, wystarczająco dobre wyniki uzyska się również za pomocą biurowych urządzeń wielofunkcyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienia skanera (skanować należy w trybie zdjęć – nie w trybie dokumentów). Można również wykonać „fotografię fotografii„. W tym celu powinno się umieścić obiektyw dokładnie pionowo nad zdjęciem i fotografować przy świetle dziennym, ale bez słońca. Sugeruję zdjęcie wykonać raczej bez sztucznego doświetlania (no chyba, że światło jest bardzo rozproszone i fotograf wie co robi). Nieprawidłowe ustawienie sztucznego światła lub ostre światło słoneczne może spowodować odblaski na fotografii. Może to utrudnić pracę, a w skrajnym przypadku uniemożliwić obróbkę. Należy pamiętać, aby zdjęcie wykonane było z jak najmniejszą wartością ISO (najlepiej ISO 100 lub ISO 50 w przypadku smartfonów), konieczne może być użycie statywu.
Jeśli nie masz skanera, a chcesz zeskanować zdjęcie, możesz skorzystać z kilku programów dostępnych na Androida, które pozwalają na uzyskanie całkiem przyzwoitych rezultatów.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów naprawy zdjęć, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceń. Więcej przykładów znajduje się w moim portfolio.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com