Renowacja starych fotografii
Renowacja starych fotografii są to czynności retuszerskie mające na celu przywrócenie dawnego wyglądu fotografii.


Na skutek upływu czasu na starych fotografiach zaczynają pojawiać się uszkodzenia: zagięcia, ubytki papieru, przebarwienia i zabrudzenia. Stare zdjęcia blakną i wraz z upływem czasu wyglądają coraz gorzej.
Wpływ na degradacje fotografii głównie mają głównie wilgoć, nasłonecznienie oraz palce oglądających. Przechowując zdjęcia w albumie czy zamkniętym pudełku nie da się w 100% wyeliminować tych czynników. Nawet w miarę nowe zdjęcia są podatne na blaknięcie, problem w największym stopniu dotyczy zdjęć drukowanych na drukarkach atramentowych (na tej technologii opiera się spora część punktów wywoływania zdjęć). Wywołanie i wydruk fotografii to dość skomplikowany proces chemiczny i zależnie od okresu w którym wykonana została fotografia, odbitki mogą z czasem podlegać różnym procesom chemicznym które wypływają na uszkodzenia.


Duże i małe ubytki
Najtrudniejsza jest naprawa (a bardziej rekonstrukcja) zdjęć gdzie ubytki papieru znajdują się na twarzy. W przypadku gdy ubek zajmuje zajmuje znaczną część twarzy wskazane jest dostarczenie innego zdjęcia bez uszkodzeń, tak aby osoba na zdjęciu naprawionym przypominała siebie. W przypadku mniejszych uszkodzeń jest to mniej kłopotliwe.




Czynności dodatkowe
Niekiedy, jeśli jest możliwość rozmywam drugi plan na zdjęciu tak aby podkreślić postać, którą delikatnie wyostrzam. Jeśli na drugim planie panuje jakaś forma chaosu, takie działanie pozwala skupić uwagę na portretowanej postaci. Jedną z ostatnich czynności jest tonowanie fotografii, zazwyczaj jest to sepia lub delikatny niebieski zafarb. Jeśli bardziej do zdjęcia pasuje czerń i biel to tak zostaje. Oczywiście istotne są także preferencje klienta, kolor zafarbu może być dowolny.


Koloryzacja starych fotografii
Dla niektórych osób koloryzacja starych fotografii to kontrowersyjna sprawa, która podobno psuje charakter i klimat starego zdjęcia. Moim zdaniem to zależy od zdjęcia.
W przypadku zdjęć z lat dwudziestych – trzydziestych (i starszych) ubiegłego wieku raczej skłaniał aby zdjęcie pozostało czarno białe (ew zmienił lub dodał zafarb np. sepia itp), ale są wyjątki. Na niżej zamieszczonym przykładzie, prawie stuletnia fotografia, (profesjonalna robota, pewnie każdego było stać) pomimo uszkodzeń zawiera na tyle dużo szczegółów, że po koloryzacji wygląda nieźle.


Sztuczna inteligencja (AI).
Technicznie wygląda to w ten sposób, że pierwszym etapem, jest pełne przygotowanie zdjęcia czarno białego. Dalej następuje kolorowanie, w tej chwili robię to przy pomocy algorytmu (AI).
Algorytmów do kolorowania jest sporo, każdy trochę inaczej działa i różnie sprawdza się przy różnych rodzajach fotografii. Sztuczna inteligencja jest jak narzazie bardzo niedoskonała, jeszcze nie zdarzyło mi się aby AI zrobiło za mnie całą pracę. Każde zdjęcie wymaga mniejszej większej ilości ręcznych poprawek. Podsumowując AI bardzo przyspiesza pracę (w porównaniu do ręcznego kolorowania całego zdjęcia) w najgorszym przypadku działania sztucznej inteligencji są bazą do ręcznego kolorowania.


Fotografie nagrobkowe
Przygotowuję także fotografie nagrobkowe. Wykonuję tego typu prace praktycznie na podstawie każdego rodzaju zdjęcia, może być to zdjęcie legitymacyjne, może być to fotografia rodzinna.




Przygotowanie zdjęć
Stare zdjęcia najlepiej dostarczyć w formie cyfrowej. Najlepsze rezultaty można uzyskać skanując zdjęcie skanerem płaskim, należy zwrócić uwagę na rozdzielczość podczas skanowania. Czym większa tym lepiej. Optymalna wielkość zdjęcia do obróbki to zazwyczaj 4000 – 6000 pikseli szerokości (w przypadku zdjęcia poziomego). Pomimo, że zdjęcia są w skali szarości należy je skanować z pełną paletą kolorów.


Cyfrowa kopia z upływem czasu nie traci jakości i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Więcej przykładowych zdjęć znajduje się w moim portfolio.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą i składania zleceń