Helios 44M-4 i  44M

Helios „kultowy” obiektyw

Helios 44M-4 jak i inne wersje tego obiektywu. To często chwalona radziecka „kopia” niemieckiego obiektywu Carl Zeiss Biotar. Obiektyw  jest na gwincie M42. Moim zdaniem jest mocno przechwalony. 

 

FotoKrr - Retusz zdjęć. Helios 44M-4

 

Jakość wykonania

Przez moje ręce przeszły 3 egzemplarze Helios -ów. Zachwycony, delikatnie to ujmę nie byłem żadnym z nich.  Koneserzy twierdzą, że należy przetestować 10 egzemplarzy aby trafić na dobry. Może coś w tym jest, mi cierpliwości starczyło na 3 szt.  Wszystkie Helios-y jakie miałem w rękach miały jedną żenującą przypadłość, chodzi o jakość wykonania.
Przyzwyczajony do konstrukcji z dalekiego wschodu, stwierdzam, że Helios wypada na ich tle tragicznie. Pierścień przysłony chodzi ciężko, pierścień ostrości jeszcze gorzej, przy ustawianiu ostrości chwilami myślałem, że gwint w aparacie ukręcę. Zabijało to całą przyjemność fotografowania. Przypadłość dotyczyła wszystkich trzech obiektywów jakie posiadałem, każdy kupiony był w różnym czasie i pochodziły z różnych źródeł. Jeden z obiektywów był nawet rozkręcony, wyczyszczony i przesmarowany. Niewiele to pomogło. Kiepskie materiały, kiepsko złożone plus lata eksploatacji dały kiepski efekt. 
Wiem, że obiektywy Helios wywołują skrajne emocje u jednych budzą zachwyty, inni chcą tym rzucać o ścianę, ja jestem bliższy tych drugich.  

Jakość zdjęć

Jeśli chodzi o jakość obrazka to wersja 44M-4 jest ostra i w pełni funkcjonalna od w pełni otwartej przysłony (F2). Niektórzy twierdzą, że daje niepowtarzalny bokeh. Rozmycie tła wielu osobą się podoba, ale moim zdaniem efekt porównał bym do muzyki disco-polo, obrazek jest bardzo plastyczny wręcz przesadnie (karykaturalnie) plastyczny. Obie wersje jakie posiadałem całkiem przyzwoicie radziły sobie w pracy pod światło. Wersja 44M (bez 4) bardzo mydliła przy F2.   

Podsumowanie

Podsumowując moim zdaniem są to obiektyw dla masochistów. Może są dobre egzemplarze, ale ja nie miałem tyle szczęścia aby na taki trafić.
Jeśli ktoś by się jednak zdecydował na zakup Helios -a to sugeruję nie kupować on-line tylko tradycyjnie z odbiorem osobistym tak aby przed zakupem można było sprawdzić jak działa. Ze względu na lepszą ostrość i ciekawsze kolory, lepsze wrażenie zrobiła na mnie wersja 44M-4

 

Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia wykonane obiektywami Helios 44M-4 i  44M

Powrót