Szparowanie zdjęć

Szparowanie zdjęć co to jest ?

Szparowanie zdjęć  – są to czynności polegające na usunięciu ze zdjęcia tła, tak aby  szparowany obiekt można było umieścić na dowolnym innym tle (zazwyczaj białym). Szparowania najczęściej używa się w fotografii produktowej (tzw. packshot-y), po to aby wycięty z tła obiekt umieścić na innym tle, tak aby całość była estetyczna i uwaga odbiorcy fotografii skupiona była na produkcie, nie na tle które nic do zdjęcia nie wnosi.

Szparowanie zdjęć – przykład usunięcia tła z całkiem dobrego technicznie zdjęcia, problemem było to, że zdjęcie nie było wykonane pod kątem szparowania. Praktycznie każdy element na zdjęciu wymagał ręcznego obrysowania ścieżką, co było bardzo czasochłonne. Tło zlewające się z obiektem i wzór na tapecie uniemożliwiły użycie automatyki programu graficznego.

Szparowania również używa się podczas retuszu zdjęć i fotomontażu. W takim wypadku zazwyczaj chodzi o wymianę tła na inne, lub utworzenie maski na jakimś obiekcie na zdjęciu, tak aby retusz przeprowadzić tylko na zamaskowanym obiekcie, lub odwrotnie retuszować wszystko poza maską z obiektem.

 

Szparowanie zdjęć – obróbka polegała na usunięciu tła, wyczyszczeniu zegarka ze znajdujących się na nim zanieczyszczeń i niewielkiej korekcie kontrastu oraz nasycenia kolorów.

Idealne zdjęcie produktowe

Jeśli chodzi o szparowanie zdjęć produktowych, to bardzo istotny wpływ ma jakość fotografii źródłowej jaką otrzymam. Zdjęcie powinno być kontrastowe, np. czarny obiekt należy umieścić na białym tle. Krawędzie powinny być widoczne, co oznacza, że fotografia powinna być wykonana z dużą głębią ostrości. Zależnie od używanego aparatu fotograficznego   (a raczej od wielkości matrycy w aparacie) i obiektywu należy ustawić przysłonę na wartości F11 – F16.
Zdjęcie powinno być wykonane z jak najmniejszą wartością ISO (w praktyce ISO 100). Wysoka wartość przysłony i niska wartość ISO skutkuje tym, że czas naświetlania zdjęcia będzie zazwyczaj dość długi, co wymusza użycie statywu.

 

Szparowanie zdjęć – obróbka polegała na usunięciu tła. Ze względu na nieregularny kształt i miejscami tło o podobnym kolorze do wycinanego przedmiotu krawędzie zostały delikatnie wyrównane i wytopione .

Następnym kluczowym warunkiem dobrego zdjęcia produktowego, jest oświetlenie i cienie, a raczej brak cieni. Fotografowany obiekt należy umieścić w namiocie bezcieniowym lub na stole bezcieniowym. Fotografowaną scenę należy odpowiednio doświetlić w sposób taki aby maksymalnie zredukować cienie.

 

Szparowanie wykonanego w domowych warunkach zjęcia procesora. 

Obiekt na idealnym zdjęciu produktowym powinien mieć widoczne i ostre wszystkie krawędzie, nic nie powinno „ginąć w płytkiej głębi ostrości”. Na zdjęciu nie powinno być żadnych szumów, spowodowanych zbyt wysoką wartością ISO. Użycie sprzętu bezcieniowego oraz odpowiednie oświetlenie powinno sprawić, że nie będą widoczne żadne cienie.
Nie można zapomnieć również o ostrości, zdjęcia nieostre lub wręcz poruszone nie przyciągną uwagi klienta.
Dobrze wykonana fotografia sprawia, że podczas szparowania można w dużym stopniu skorzystać z automatyki programu graficznego. Wpływa to na czas oraz cenę szparowania.

 

 Szparowanie- usunięcie tła, plikiem źródłowym był  plik jpg i amatorsko wykonane zdjęcie. Przedmiot ma kształt regularny jest na jasnym tle więc usunięcie tła poszło sprawnie.

RAW czy JPG ?

Zdecydowanie lepiej jest dostarczać zdjęcia źródłowe w formacie RAW. Zazwyczaj przed szparowaniem fotografie wymagają większego lub mniejszego retuszu. Retusz w przypadku zdjęć produktowych polega na redukcji przepaleń, rozjaśnieniu ciemniejszych elementów na fotografii, likwidacji zafarbu, poprawie kontrastu. Czasem również należy usunąć jakieś niedoskonałości z obiektu który będzie szparowany. 

Szparowanie  Obróbka w przypadku tego zdjęcia była dość prosta. Zdjęcie źródłowe było niezłe technicznie (no może poza płytką głębią ostrości, która przy wycinaniu tła nie jest pożądana) i wykonane na kontrastowym tle co ułatwiło pracę.

Retusz zdjęć w formacie RAW jest mniej destrukcyjny dla fotografii niż retusz zdjęć skompresowanych (jpg). Oczywiście pliki jpg bez problemu można szparować, różnica polega na tym, że retusz plików jpg jest bardziej destrukcyjny dla zdjęcia i na miej można sobie pozwolić.
Jeśli zdjęcia będą dostarczane w formacie jpg, należy zwrócić uwagę aby stopień kompresji był jak najmniejszy. Zdjęcia należy dostarczyć w jak największej rozdzielczości, nawet pomimo tego, że docelowo rozdzielczość będzie mniejsza.

 

Szparowanie .Następny przykład z amatorsko wykonanym zdjęciem w formacie jpg. Poza wycięciem tła wyrównaniem krawędzi  zdjęcie wymagało mocnego lokalnego rozjaśnienia i sporej poprawy kontrastu. Usunąłem też niepożądany żółty i niebieski zafarb.

Kolor tła jest istotny

Należy zwrócić uwagę na kolor tła na którym znajduje się obiekt który będzie szparowany.
Jeśli docelowo tło będzie miało być białe lub jasne, to przedmiot należy umieścić jeśli nie białym to przynajmniej na jasnym tle. Odwrotnie również, jeśli obiekt będzie docelowo  na czarnym tle to należy go sfotografować na czarnym lub ciemnym tle. W każdym razie kolor tła podczas fotografowania powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru tła docelowego.  

 Szparowanie zdjęć, przyzwoite zdjęcie źródłowe, choć prawdopobnie nie robione z myślą o wycinaniu tła (sytuacja idealna jest wtedy gdy tło jest jednolite i kontrastowe w stosunku do wycinanego obiektu) . Pewien problem podczas wycinania, acz nie zbyt wielki stanowiła podstawka monitora, która ma kolor podobny do blatu stołu.

W praktyce rzadko szparowanie odbywa się z dokładnością do jednego pixela.  Złe dopasowanie koloru tła i wycinanego przedmiotu powoduje niezbyt przyjemny w odbiorze i trudny do usunięcia zafarb – poświatę. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas szparowania zdjęć o bardziej skomplikowanych i nieregularnych kształtach (np. ludzkie włosy)

. Szparowanie zdjęć. Scena dosyć kontrastowa (poza dołem zdjęcia), kształt w miarę regularny nie było większych problemów z wycięciem obiektu, acz minimalne wytapianie było konieczne.

Nie ma zdjęć idealnych ?

W praktyce, raczej rzadko trafiają się zdjęcia w 100% idealne. Napiszę więcej, zdarza się, że otrzymuję do szparowania zdjęcia wykonane starym telefonem i wykonane raczej jako dokumentacja, nie pod kątem usunięcia tła. Takie zdjęcia także da się szparować, ale należy liczyć się z tym, że efekt finalny nie będzie tak dobry jak w przypadku zdjęcia wykonanego zgodnie z zasadami sztuki.

Słabe zdjęcie często są  wykonane z wysoką wartością ISO, co powoduje, że są zaszumione. Często takie zdjęcie należy jeszcze globalnie i lokalnie rozjaśnić co potęguje zaszumienie. Cienie zlewające się z obiektem na zdjęciu powodują, że w czasie wycinania trzeba zgadywać gdzie znajdują się krawędzie obiektu. Wszelkie defekty i niedoskonałości na zdjęciu powodują, że nie można zdać się na automatykę programu graficznego i praktycznie cały obiekt należy ręcznie obrysować ścieżką. Zazwyczaj przy takim zdjęciu krawędzie po wstępnym wycięciu są dalekie od ideału. Aby zatuszować te niedoskonałości używam wygładzania i wytapiania krawędzi. Wygładzanie, a szczególnie wytapianie powoduje, że sparowany obiekt jest przyjemny w odbiorze i nie ma żadnych poszczerbionych krawędzi, ale wprawne oko zauważy, że nie jest idealnie.

Szparowanie zdjęć. Wbrew pozorom usunięcie tła sprawiło problemy automatyce programu graficznego. Powodem były odbicia światła i kolory wtapiające się w tło. Zastosowałem technikę mieszaną. Czego nie dało się zaznaczyć przy pomocy szybkiego zaznaczenia, zostało zaznaczone przy pomocy piórka.

Wiem, że nie jest łatwo, szczególnie w amatorskich warunkach, wypełnić wszystkich warunków o których pisałem w części o idealnym zdjęciu produktowym, ale zostawanie się chociaż do kilku uwag znacznie poprawi jakość zdjęcia.

 

 Szparowanie zdjęć. Usunięcie tła niewielkie wyrównanie i wytopienie krawędzi. Minimalne rozjaśnienie cieni, na dole mandarynki. Tło to gradient.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą i składania zleceń.