Wizualizacje AI – dlaczego warto je stosować?

Wizualizacje AI stają się coraz bardziej popularną i skuteczną formą prezentacji produktów. Choć „tradycyjnie” zdjęcia produktowe na białym tle są powszechnie stosowane, to jednak w niektórych przypadkach warto zastosować inny rodzaj prezentacji.
Skuteczna prezentacja produktu może łączyć zdjęcia na białym tle z bardziej kreatywnymi ujęciami, które pokazują produkt w realnym otoczeniu. Tego rodzaju podejście pozwala nie tylko skupić się na produkcie, ale także wzmocnić emocjonalny odbiór, pokazując, jak przedmiot będzie wyglądał w codziennym użytkowaniu. Dzięki odpowiedniej aranżacji, potencjalny klient łatwiej wyobrazi sobie, jak produkt wpisze się w jego przestrzeń.
Aranżacje AI idealnie nadają się do tego celu, ponieważ umożliwiają stworzenie realistycznych, a jednocześnie stylizowanych scen, które podkreślają wartość i funkcjonalność produktu. Taki sposób prezentacji zwiększa zaangażowanie klientów, a co za tym idzie, skuteczność sprzedaży.

Before After

Dlaczego wizualizacje AI, a nie render?

W porównaniu do „klasycznych metod” wykonywania aranżacji (np. modelowanie w programie Blender) tworzenie wizualizacji AI ma wiele zalet. Występuję też dość zasadnicze różnice i ograniczenia.
Główna różnica polega na tym, że wizualizacje AI bazują na zdjęciu produktu i opisie (prompt) aranżacji. Eliminuje to potrzebę wykonania czasochłonnych procesów, takich jak modelowanie, teksturowanie, ustawianie oświetlenia. Unikamy czasochłonnego renderingu. W efekcie wizualizacje AI wykonuje się znacznie szybciej, co znacząco obniża koszty realizacji projektu.

Jednym z ograniczeń wizualizacji AI jest jednak brak pełnej elastyczności, jakie dają np. wizualizacje wykonane w programach 3D. Elementy, takie jak oświetlenie, cienie czy niektóre składowe sceny muszą być dostosowane do źródłowego zdjęcia, co stanowi pewne ograniczenie. Część problemów można poprawić w postprodukcji w Adobe Photoshop, jednak nie wszystko da się w taki sposób skorygować.

Podsumowując, aranżacje AI to doskonałe rozwiązanie, kiedy zależy nam na szybkich efektach i niskich kosztach. Choć to rozwiązanie ma pewne ograniczenia, szybkość wykonania i niskie koszty sprawiają, że jest idealnym wyborem dla prezentacji wielu produktów.

Before After

Wizualizacje AI wykonanie w praktyce

Tak jak napisałem we wstępie podstawą do wykonania aranżacji AI jest zdjęcie produktu. To na jego podstawie buduję aranżację. Pierwszym krokiem jest retusz zdjęcia, który nadaje mu odpowiedni wygląd, poprawia niedoskonałości i pomaga AI w prawidłowym działaniu.

Kolejnym etapem jest obrysowanie produktu na zdjęciu i stworzenie maski. Podczas tworzenia aranżacji używam metody Inpaint (jest to technika umożliwiająca modyfikację tylko określonych obszarów zdjęcia) W przypadku bardziej skomplikowanych kształtów, wygodniej jest wczytać maskę stworzoną w Adobe Photoshop, zamiast ręcznie obrysowywać produkt w oknie interfejsu generatora. Na chwilę pisania tego tekstu, do generowania wizualizacji AI najczęściej wykorzystuję Stable Diffusion (rzadziej nowszy Flux). Wybieram Stable Diffusion głównie ze względu na szerszą gamę dostępnych dodatków (Lora), które ułatwiają proces.

Następnie tworzę prompt, czyli opis sceny, co jest kluczowym etapem pracy. Tworzenie promptów to osobna sztuka – w zależności od potrzeb, opisy dla aranżacji bywają dość rozbudowane. Oprócz samego opisu pomieszczenia, uwzględniam w nich oświetlenie, cienie, kolorystykę, głębię ostrości, wskazówki dotyczące kompozycji, a czasem nawet rodzaj symulowanego obiektywu. W prompt-cie negatywnym wpisuję to, czego na obrazie nie chcę. Gdy prompt jest gotowy, dobieram odpowiednie Lora, ustawiam parametry i klikam „generuj”.

Przy pierwszym podejściu zazwyczaj generuję dwie lub trzy aranżacje AI i na podstawie uzyskanych wyników dostosowuję ustawienia oraz koryguję prompt. Kiedy osiągam zadowalające efekty, generuję większą ilość grafik. W praktyce muszę wygenerować ok 20 aranżacji tak aby wybrać 2 – 3 mające potencjał do dalszej obróbki.

Before After

Aranżacje AI - postprodukcja

Do tej pory nie zdarzyło mi się, aby wizualizacje AI pochodzące „prosto z generatora” nadawały się do wysłania do odbiorcy. Narzędzia takie jak Stable Diffusion i Flux, niezależnie od ustawień i masek,  mają tendencję do zmiany kształtu przedmiotów. Generatory często dodają niepożądane elementy, aby według AI kompozycja była lepsza. Elementy aranżacji AI bywają niespójne. Te błędy należy skorygować w Photoshopie. Zazwyczaj trzeba poprawić cienie i zadbać o ogólny wygląd wizualizacji AI, aby prezentowały się profesjonalnie i estetycznie.

Pomimo, że wykonanie wizualizacji AI zajmuje mniej czasu niż wykonanie aranżacji w programie 3D, to nadal na wykonanie takiej prezentacji wymaga sporo pracy.

Before After

Podsumowanie

Wizualizacje AI stają się coraz bardziej popularną metodą prezentacji produktów, oferując nowoczesne podejście do marketingu sieciowego. W połączeniu z minimalistycznymi zdjęciami na białym tle, takie wizualizacje skutecznie ilustrują, jak produkt może wpisać się w codzienne życie odbiorcy. Dzięki temu klienci mogą lepiej wyobrazić sobie jego zastosowanie, co zwiększa ich zaangażowanie oraz efektywność sprzedaży zarówno w sklepach internetowych, jak i na platformach aukcyjnych.
Aranżacje AI oferują szybszy i tańszy sposób tworzenia realistycznych scen w porównaniu do tradycyjnego modelowania 3D. Eliminują konieczność wykonywania czasochłonnych procesów, takich jak modelowanie, teksturowanie czy renderowanie. W efekcie przyspieszają cały proces tworzenia  materiałów wizualnych co ma przełożenie również na cenę.

Mimo pewnych ograniczeń, wizualizacje AI są skutecznym rozwiązaniem dla prezentacji większości produktów, pozwalając  wyróżnić się na tle konkurencji dostarczając atrakcyjne materiały reklamowe.

Before After

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zapraszam do obejrzenia przykładów, zapoznania się z zasadami współpracy i składania zleceńWięcej przykładów znajduje się w moim portfolio.

www.fotokrr.pl – Retusz i Szparowanie zdjęć. Tel. +48 519 323 891 mail: info@fotokrr.pl , krrgrafika@gmail.com