Szparowanie zdjęć

Szparowanie zdjęć co to jest ?

Szparowanie zdjęć  – są to czynności polegające na usunięciu ze zdjęcia tła, tak aby  szparowany obiekt można było umieścić na dowolnym innym tle (zazwyczaj białym). Szparowania najczęściej używa się w fotografii produktowej (tzw. packshot-y), po to aby wycięty z tła obiekt umieścić na innym tle, tak aby całość była estetyczna i uwaga odbiorcy fotografii skupiona była na produkcie, nie na tle które nic do zdjęcia nie wnosi.

Szparowanie zdjęć, rower zdjęcie przed retuszem.Szparowanie zdjęć, rower zdjęcie po retuszu.

Szparowania również używa się podczas retuszu zdjęć i fotomontażu. W takim wypadku zazwyczaj chodzi o wymianę tła na inne, lub zamianie (edycje) pojedynczego elementu na zdjęciu.

Wymiana tła, kieliszek z winem, zdjęcie przed.Wymiana tła, kieliszek z winem, zdjęcie po.

Idealne zdjęcie produktowe

Jeśli chodzi o szparowanie zdjęć produktowych, to bardzo istotny wpływ ma jakość fotografii źródłowej jaką otrzymam. Zdjęcie powinno być (w miarę możliwości) kontrastowe, np. czarny obiekt należy umieścić na białym tle. Krawędzie powinny być widoczne, co oznacza, że fotografia powinna być wykonana z dużą głębią ostrości. Zależnie od używanego aparatu fotograficznego   (a raczej od wielkości matrycy w aparacie) i obiektywu należy ustawić przysłonę na wartości F11 – F16.
Zdjęcie powinno być wykonane z jak najmniejszą wartością ISO (w praktyce ISO 100). Wysoka wartość przysłony i niska wartość ISO skutkuje tym, że czas naświetlania zdjęcia będzie zazwyczaj dość długi, co wymusza użycie statywu.

FotoKrr - Retusz - Szparowanie - Oferta - Zdjęcie przed obróbką.FotoKrr - Retusz - Szparowanie - Oferta - Zdjęcie po obróbce.

Następnym kluczowym warunkiem dobrego zdjęcia produktowego, jest oświetlenie i cienie, lub brak cieni. Fotografowany obiekt należy umieścić w namiocie bezcieniowym lub na stole bezcieniowym. Fotografowaną scenę należy odpowiednio doświetlić w sposób taki aby maksymalnie zredukować cienie lub je odpowiednio wymodelować. W razie potrzeby można dorobić sztuczny cień.

Wymiana tła, zdjęcie przed.Wymiana tła, zdjęcie po.

Obiekt na idealnym zdjęciu produktowym powinien mieć widoczne i ostre wszystkie krawędzie, nic nie powinno „ginąć w płytkiej głębi ostrości”. Na zdjęciu nie powinno być żadnych szumów, spowodowanych zbyt wysoką wartością ISO. Użycie sprzętu bezcieniowego oraz odpowiednie oświetlenie powinno sprawić, że nie będą widoczne  cienie lub  będą ułożone w sposób taki jak zamierzał fotograf.
Nie można zapomnieć również o ostrości, zdjęcia nieostre lub wręcz poruszone nie przyciągną uwagi klienta.
Dobrze wykonana fotografia sprawia, że podczas szparowania można w dużym stopniu skorzystać z automatyki programu graficznego. Wpływa to na czas oraz cenę szparowania.

Szparowanie zdjęć motyl, zdjęcie przed.Szparowanie zdjęć motyl, zdjęcie po.

RAW czy JPG ?

Zdecydowanie lepiej jest dostarczać zdjęcia źródłowe w formacie RAW. Zazwyczaj przed szparowaniem fotografie wymagają większego lub mniejszego retuszu. Retusz w przypadku zdjęć produktowych polega na redukcji przepaleń, rozjaśnieniu ciemniejszych elementów na fotografii, likwidacji zafarbu, poprawie kontrastu. W razie potrzeby należy usunąć jakieś niedoskonałości z obiektu który będzie szparowany. 

Wymiana tła, mandarynka, przed.Wymiana tła, mandarynka, po.

Retusz zdjęć w formacie RAW jest mniej destrukcyjny dla fotografii niż retusz zdjęć skompresowanych (jpg). Zdjęcia w formacie RAW przechowują więcej informacji niż skompresowane pliki jpg. Największe znaczenie ma to w trudnych przypadkach np. gdy zdjęcie trzeba mocno rozjaśniać. Oczywiście pliki jpg bez problemu można szparować, różnica polega na tym, że retusz plików jpg jest bardziej destrukcyjny dla zdjęcia i na miej można sobie pozwolić.
Jeśli zdjęcia będą dostarczane w formacie jpg, należy zwrócić uwagę aby stopień kompresji był jak najmniejszy. Zdjęcia najlepiej dostarczyć w jak największej rozdzielczości, nawet pomimo tego, że docelowo rozdzielczość będzie mniejsza.

Szparowanie zdjęć, wózek widłówy, przed.Szparowanie zdjęć, wózek widłówy, po.

Kolor tła jest istotny

Należy zwrócić uwagę na kolor tła na którym znajduje się obiekt który będzie szparowany.
Jeśli docelowo tło będzie miało być białe lub jasne, to przedmiot należy umieścić jeśli nie białym to przynajmniej na jasnym tle. Odwrotnie również, jeśli obiekt będzie docelowo  na czarnym tle to należy go sfotografować na czarnym lub ciemnym tle. W każdym razie kolor tła podczas fotografowania powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru tła docelowego.  

Wymiana tła VW Garbus, przed.Wymiana tła VW Garbus, przed.

W praktyce rzadko szparowanie zdjęć odbywa się z dokładnością do jednego pixela.  Złe dopasowanie koloru tła i wycinanego przedmiotu powoduje niezbyt przyjemny w odbiorze i trudny do usunięcia zafarb – poświatę. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas szparowania zdjęć o bardziej skomplikowanych i nieregularnych kształtach (np. ludzkie włosy). Opisane problemy można rozwiązać poprzez np. poprzez przycięcie krawędzi, lub większe rozmycie. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Szparowanie zdjęć, retusz, wymiana tła.Szparowanie zdjęć, retusz, wymiana tła.

Nie ma zdjęć idealnych ?

W praktyce, raczej rzadko trafiają się zdjęcia w 100% idealne. Napiszę więcej. Zdarza się, że otrzymuję do szparowania zdjęcia wykonane starym telefonem i wykonane raczej jako dokumentacja, nie pod kątem usunięcia tła. Takie zdjęcia także da się szparować. Należy liczyć się z tym, że efekt finalny nie będzie tak dobry jak w przypadku zdjęcia wykonanego zgodnie z zasadami sztuki.

FotoKrr - Retusz - Szparowanie - Oferta - Zdjęcie przed obróbką.FotoKrr - Retusz - Szparowanie - Oferta - Zdjęcie po obróbce.

Słabe zdjęcie często są  wykonane z wysoką wartością ISO, co powoduje, że są zaszumione. Często takie zdjęcie należy jeszcze globalnie i lokalnie rozjaśnić co potęguje zaszumienie. Cienie zlewające się z obiektem na zdjęciu powodują, że w czasie wycinania trzeba zgadywać gdzie znajdują się krawędzie obiektu. Wszelkie defekty i niedoskonałości na zdjęciu powodują, że nie można zdać się na automatykę programu graficznego i praktycznie cały obiekt należy ręcznie obrysować ścieżką. Zazwyczaj przy takim zdjęciu krawędzie po wstępnym wycięciu są dalekie od ideału. Aby zatuszować te niedoskonałości używam wygładzania i wytapiania krawędzi. Wygładzanie i wytapianie powoduje, że szparowany obiekt jest przyjemny w odbiorze i nie ma żadnych poszczerbionych krawędzi.  Wprawne oko zauważy jednak, że nie jest idealnie.

Szparowanie zdjęć monitor, przed.Szparowanie zdjęć monitor, po.

Wiem, że nie jest łatwo,  w amatorskich warunkach, wypełnić wszystkich warunków o których pisałem w części o idealnym zdjęciu produktowym. Zostawanie się chociaż do kilku uwag znacznie poprawi jakość zdjęcia.

Szparowanie zdjęć, retusz, wymiana tła.Szparowanie zdjęć, retusz, wymiana tła.

Aby obejrzeć więcej szparowanych plików zapraszam do mojego portfolio.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą i składania zleceń.