Auto Revuenon MC 50mm F 1.4

Mój ulubiony obiektyw manualny

Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 jest to mój numer jeden wśród starych manualnych pięćdziesiątek jakie posiadałem.
Obiektyw jest na tyle fajny, że pozbyłem się wszystkich innych manualnych obiektywów 50mm i zostawiłem sobie Auto Revuenon, który doskonale dopełnia systemową pięćdziesiątkę SEL50F18.

Różne wersje Auto Revuenon MC 50mm F 1.4

Obiektyw jest na bagnecie Pentax PK
Muszę zaznaczyć, że Revuenon to marka stworzona na potrzeby jednej z niemieckich firm wysyłkowych i pod tą samą nazwą mogą być sprzedawane dość róże szkła. Z tego co się orientuje zazwyczaj wyprodukowane w Japonii i przyzwoite jakościowo, nie miej z taką samą nazwą można trafić na różne obiektywy.
Większość dostępnych obiektywów Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 posiada 6 listkową przysłonę, mój egzemplarz ma 8 listków przysłony.

Zalety i wady

Jakość wykonania jest bardzo dobra, pierścienie chodzą z lekkim oporem, czyli tak jak powinno być. Podczas pracy pod światło nie wypada dobrze, widać sporo losowych blików i flar. Przy w pełni otwartej przysłonie (F1.4) mocno mydli i w jakiś dziwny sposób wypacza perspektywę, acz da się to czasem kreatywnie wykorzystać. Przy lekko domkniętej przysłonie (F2) ostrość jest już zadowalająca. Bokeh jest fajny, ale trzeba uważać na bliki i flary. Obiektyw bardzo dobrze i ciekawie oddaje kolory.
Z tego co wyżej napisałem może wynikać, że obiektyw jest taki sobie.  Jego główną siłą i zaletą jest praca w kiepskich warunkach oświetleniowych. Mam na myśli zachmurzenie, mgłę, półmrok, deszcz  (nie sztuczne światło np. lamp ulicznych, gdyż tu wypada słabo).

Podsumowanie

Trudno mi to dokładnie określić, jest w zdjęciach z tego obiektywu „coś” jakaś fajna plastyka i głębia. 
Gdy systemowa pięćdziesiątka SEL50F18 nie daje rady to z Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 da się zrobić jakieś ciekawe zdjęcie. 
Aby poznać możliwości tego obiektywu, należy zrobić więcej niż kilka zdjęć, nie należy do najtańszych starych obiektywów. Tak jak pisałem na początku Auto Revuenon MC 50mm F 1.4 jest to moja ulubiona pięćdziesiątka, ale zamierzam kupić i porównać do z SMC Takumar 50mm F 1.4, który ma opinię manualnej najlepszej pięćdziesiątki, zobaczymy który z obiektywów będzie mi bardziej pasował. Obiektyw gorąco polecam jako dopełnienie szkieł systemowych.

Kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem Auto Revuenon MC 50mm F 1.4
Czarno białe zdjęcia z kwiatami  strony oraz zdjęcie ze ślimakiem zostały wykonane w ciemny dreszczowy dzień przy przesłonie F 1.4

Powrót